komentátor denníka Pravda
E-mail:
Po štúdiu histórie, filozofie a politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal v r. 1999 pracovať ako redaktor v kultúrnej rubrike týždenníka SLOVO. Neskôr písal reportáže a napokon sa venoval domácej politike. V r. 2003-2004 získal žurnalistické štipendium na Freie Universität Berlín. Po návrate pôsobil ako reportér v týždenníkoch Plus 7 dní a Žurnál. Od r. 2010 je komentátorom denníka Pravda.
MARIÁN REPA: Potvrdilo sa to, čo sa už dalo dávno tušiť. SaS odmieta podporiť vznik Hegerovho kabinetu II. Heger by tak urýchlene mal začať diskusiu o zmene ústavy, ktorá by umožnila vyhlásenie predčasných volieb.
MARIÁN REPA: Väčšina z nás sa asi zhodne, že Matovičova vláda boj s pandémiou nezvládla. Aj preto odstúpil minister Krajčí a napokon aj samotný Matovič.
MARIÁN REPA: Heger sa tvári, akoby sa nič nestalo. Akoby nebol odvolaný. Zjavne stále nepochopil, že skončil a jeho hľadanie sedemdesiatšestky, ktoré pripomína hľadanie svätého grálu, je zbytočné.
MARIÁN REPA: Chvíľu sa zdalo, akoby „rómska otázka“ už ani neexistovala. Stačila však jedna vražda, ktorej páchateľom bol Róm, a už je zasa všetko po starom...
MARIÁN REPA: Od pádu vlády už ubehli viac ako tri týždne a nová väčšina v parlamente je stále v nedohľadne. Heger sa síce tvári „konštruktívne“, no skôr to vyzerá, že premiér žije v nejakom paralelnom svete.
MARIÁN REPA: Premiér Heger sa prvýkrát (veľmi nesmelo) postavil proti Matovičovi a rozhodol sa prevziať úlohu integrátora demokratických síl. K tomu prvému sa dá povedať len jedno: Neskoro! K tomu druhému: Nemožné!
MARIÁN REPA: Igor Matovič, ktorý sa po vražde na Zámockej ulici zmohol iba na zvolanie „ja som hetero“, teraz ešte viac pritvrdil. Je to však nechutný kalkul, ktorý má za cieľ u ľudí vyvolať strach.
MARIÁN REPA: Keď sa pred 30 rokmi Československo rozdelilo a my sme začali budovať nový štát, prevládala značná skepsa, či to zvládneme. Nuž zvládli sme to. Druhá vec ako ...
MARIÁN REPA: Čaputová povedala: „Slováci ešte nikdy vo svojej histórii nedostali šancu prežiť tri desaťročia v demokracii, slobode a zároveň vo vlastnom štáte.“ Žiaľ, nedozvedeli sme sa , ako sme sa tejto šance chopili.
MARIÁN REPA: Tak sme si všetci vydýchli – parlament napokon rozpočet schválil. Keďže zaň hlasovalo až 93 poslancov, mohlo by sa zdať, že Hegerovmu kabinetu II. by teoreticky nemalo nič stáť v ceste...
MARIÁN REPA: Znie to až neuveriteľne, no Heger a Sulík sa napokon na rozpočte dohodli. Opäť sa potvrdila platnosť Murphyho zákona, že politici sa začnú správať rozumne, až keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti.
MARIÁN REPA: V súčasnej situácii, keď nik nemá „dobré karty“, aby mohol prebiť ostatných, sú najčistejším riešením predčasné voľby. Problém je v tom, že nik nechce ustúpiť.
MARIÁN REPA: Vláda je mŕtva. Poslanci v podvečer ukončili jej nekonečné trápenie. Napokon sa bezmocnosť menšinového kabinetu ukázala v plnej nahote, za pád vlády hlasovalo 78 poslancov.
MARIÁN REPA: Vláda, ktorá v skutočnosti nevládne, len prežíva a všetku energiu míňa na to, aby sa udržala pri moci, síce získala čas, no spôsob, akým sa snaží zachrániť, je rovnako nešťastný ako väčšina z toho, čo doteraz robila.
MARIÁN REPA: Školstvo čaká ďalšia reforma, čo prirodzene vyvoláva obavy, ako to zasa dopadne. Doteraz jedna školská reforma striedala druhú, no výsledok je biedny.
MARIÁN REPA: Keď Miroslav Kollár vo februári 2021 opúšťal koaličné rady povedal, že už ďalej nemôže legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča,“ Paradoxne teraz sa vládu rozhodol podržať.
MARIÁN REPA: Hegerovi zostáva už len pár dní na to, aby presvedčili siedmich váhajúcich poslancov, od ktorých závisí osud koalície.
MARIÁN REPA: Blíži sa hlasovanie o dôvere vláde. Jedni hovoria, že SaS dláždi cestu Hlasu, zaznievajú aj slová o „progresívnom puči“. Hegerova vláda tu však pravdepodobne tu bude aj ďalej.
MARIÁN REPA: V slovenských lekárňach chýba viacero liekov a zdravotníckych pomôcok. Ukazuje sa, že nízko nastavené cenové stropy sú kontraproduktívne.
MARIÁN REPA: Bolo to už tak dávno, že sa až nechce veriť, že po toľkých rokoch niekto znova otvorí prípad Gorila. A predsa! Polícia obvinila zo závažných trestných činov Jaroslava Haščáka a spolu s ním ďalších šesť ľudí.
MARIÁN REPA: Prezidentka bola vo svojej správe o stave republiky značne kritická. Vzhľadom na to, koľko negatívnych udalostí sa v uplynulých mesiacoch udialo, to nie je až také prekvapujúce.
MARIÁN REPA: Už pred príchodom koronakrízy sa Slováci rekordne zadlžovali. Vysoká inflácia a rastúce úroky tento trend ukončili, no teraz hrozí, že ľudia nebudú schopní splácať úvery.
MARIÁN REPA: Hoci Krajská prokuratúra v Prešove prípad smrti policajného prezidenta Milana Lučanského uzavrela s tým, že vylúčila cudzie zavinenie, politici zo Smeru si hudú stále svoje, nehľadiac na fakty...
MARIÁN REPA: Keď začiatkom júna GP prostredníctvom paragrafu 363 zbavila Petra Kažimíra obvinenia z korupcie, zdalo sa, že táto kauza je definitívne uzavretá. Teraz ju však NAKA opäť otvorila.
MARIÁN REPA: Poslanci Európskeho parlamentu to povedali nahlas. Rusko je štát podporujúci terorizmus. Tým, že útočí na civilné ciele a v poslednom čase intenzívne likviduje verejnú infraštruktúru, dopúšťa sa vojnových zločinov.