redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: lb
E-mail:
Osobná stránka: http://lenkabuchlakova.blog.pravda.sk/
Lenka Buchláková vyštudovala Paneurópsku vysokú školu v Bratislave, odbor Masmediálna a marketingová komunikácia. Od roku 2006 pracovala vo viacerých lokálnych televíziách na Slovensku, kde sa venovala doprave a komunálnej politike. Neskôr pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku Hospodárske noviny. Od roku 2011 pracuje ako ekonomická redaktorka v denníku Pravda. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým makroekonomike, daňovej politike a ekonomike štátov EÚ. V roku 2016 získala certifikát z medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations v Ženeve. Aktuálne diaľkovo študuje medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na University of Cambridge vo Veľkej Británii, kde sa prioritne venuje politickej a ekonomickej globalizácii a jej vplyvu na krajiny strednej a východnej Európy.
Dostane Grécko ďalšie miliardy, alebo budeme svedkami bankrotu tejto krajiny a jej následného možného odchodu z eurozóny a EÚ?
Odchod Veľkej Británie z EÚ bude znamenať veľké zmeny v obchodných vzťahoch. Tie by sa však v najbližších dvoch rokoch, keď Briti budú vyjednávať o brexite, nemali meniť.
Na Slovensku je dosť manažérov, ktorí dokážu riadiť nemocnicu. Tvrdí to Slovenská lekárska komora, ktorej sa nepáči koncepcia výstavby novej UNB.
Ak sa bude menej hľadieť na ochranu životného prostredia, môžu USA vytvoriť tisícky nových pracovných miest, najmä v ťažobnom priemysle a petrochémii.
Predvolebné sľuby Donalda Trumpa o rušení reforiem, investíciách či nižších daniach sa začínajú rozplývať.
Stúpenci brexitu v Británii sú síce nadšení, ale pri pohľade do peňaženky nemajú byť prečo.
Britská vláda plánuje po brexite obmedziť pobyt a prácu cudzincov vrátane Slovákov.
Trh práce sa podľa odborníkov začína prehrievať, čo však pre zamestnaných znamená, že sú pre firmy vzácnejší a teda je tu priestor na vyšší rast ich platov.
Kým na jednej strane hovoria európski politici o "účte za rozvod" v prípade odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, Briti kontrujú, že na to Európa doplatí.
Slovenskí vodiči budú opäť raz profitovať z vojny ropných mocností o udržanie si trhového podielu. Čerpacie stanice znižovali ceny benzínu či nafty.
Čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze. Peniaze vkladajú aj do obrazov či drahých vín.
Ak by finančníci vyberali náhradu za Londýn podľa ceny piva, zvolili by možno aj Bratislavu. Pol litra čapovaného piva sa v Bratislave dá zohnať pod tri eurá.
Zamestnanci žilinského letiska tento rok ešte nedostali svoje výplaty.
Čína v posledných rokoch zvyšuje investície vo svete. Jej cieľom je stať sa svetovým obchodným lídrom. Svoje aktivity rozširuje aj na Slovensku.
Svet neobmedzených možností, v ktorom žijú superboháči, si väčšina Slovákov nedokáže predstaviť a za svoj život ani reálne nezažije.
Donald Trump začína svet zaťahovať do obchodnej vojny. Mnohé štáty vrátane Číny, Mexika, ale aj Nemecka a Slovenska profitujú v zahraničnom obchode s USA.
"Populizmus je nebezpečný v tom, že vyvoláva v štátoch polarizáciu spoločnosti," upozornil v rozhovore pre Pravdu ekonóm Boris Tomčiak.
Škótsko, ktoré vzdoruje odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, by sa najradšej ešte pred brexitom osamostatnilo a zostalo v spoločnom európskom bloku.
Európska únia sa ešte poriadne nespamätala z toho, že onedlho bude mať po odchode Veľkej Británie o jedného člena menej, a už pred ňou stojí ďalšia výzva.
Ropa, ktorej cena ešte vlani siahala na historické minimá a neskôr hrozivo dražela, začína opäť klesať. A to napriek tomu, že šejkovia nezvyšujú produkciu.
Európa bude mať možno onedlho nové finančné centrum. Zo súčasného londýnskeho City sa už postupne sťahujú veľké medzinárodné banky.
Grécka ekonomika sa ani po rokoch nedokáže spamätať z finančných problémov. V uliciach gréckych miest sa opäť začali konať veľké protesty nespokojných ľudí.
Americkí spotrebitelia veria v domácu ekonomiku najviac za ostatných 15 rokov. Môžu za to aj sľuby nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Ešte sa oficiálne nespustil odchod Británie z Európskej únie, no už nahlas o svojom odchode z krajiny hovoria mnohé medzinárodné spoločnosti, ako aj banky.
Narastajú obavy, že k slovenským spotrebiteľom by sa časom mohlo dostať ešte viac nekvalitných a lacných potravín, ako to bolo doteraz.