komentátorka
Novinárska skratka: irk
IRIS KOPCSAYOVÁ: Ukrajinci na Slovensku pracovali aj pred vojnou, no teraz sa na nich pozeráme trochu inak. Možno každý mal v minulosti „svojho“ Ukrajinca či Ukrajinku, svoju manikérku či svojho inštalatéra.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Kabinet vedený Robertom Ficom navrhol za šéfa SIS Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Nie div, že politológovia hovoria v tomto prípade o nepotizme.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Práca šľachtí človeka, povedalo si asi ministerstvo práce a sociálnych vecí a zaviedlo tzv. aktivačné práce. Je to spôsob, ako si dlhodobo nezamestnaný, ktorý poberá iba dávku v hmotnej núdzi, má šancu privyrobiť.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Predseda SNS Andrej Danko opäť naznačil, že sa v tejto koalícii cíti diskomfortne. Ako inak si vysvetliť opakovane vyslaný signál v relácii TA3 V politike, keď prizýval KDH do vlády?
IRIS KOPCSAYOVÁ: Progresívne Slovensko v minulom volebnom období často kritizovalo OĽaNO a osobitne Igora Matoviča za spôsob vedenia jeho politiky. No po tom, ako sa dostalo do parlamentných lavíc, si osvojilo jeho rétoriku o návrate mafie, aj isté hŕŕ pokusy.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Emócie pomaly opadávajú, nový Trestný zákon je na svete. Ak sa takto dá hovoriť o zlátanine, ktorá vznikla novelizáciou množstva ustanovení.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Poslanec Tomáš Hellebrandt neinformoval personál nemocnice o tom, má infekčné ochorenie, čím mohol spôsobiť ohrozenie zdravia iných. Treba sa zamyslieť nad dôvodmi takéhoto konania.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Držiteľka Nobelovej ceny z roku 2022, Franúzka Annie Ernaux v románe Roky píše: „Nespomeniem si na deň ani na mesiac – ale bolo to na jar –, iba na to, že sme si prečítali všetky mená, od prvého po posledné, mená 343 žien, ktoré v Nouvel Observateur verejne vyhlásili, že boli na ilegálnej interrupcii.“
IRIS KOPCSAYOVÁ: Trestný zákon a rozprava o ňom. Nič iné v posledných týždňoch parlament nerieši. Vládna koalícia sa ho rozhodla zmeniť, opozícii sa to nepáči. Predseda parlamentu to zaklincoval tým, že obmedzil rokovanie.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Karta alebo hotovosť? Zakaždým v kaviarni dostanete túto otázku. Obidva spôsoby platby sú totiž legitímne a sú aj využívané.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Keď po Novembri '89 vychádzali na povrch všetky zvrhlosti a všetko lajdáctvo komunistického režimu, objavovali sa šokujúce správy o tom, ako to funguje v rôznych štátnych sociálnych ústavoch.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Vyše 30 rokov po revolúcii a zdravotníctvo máme ako v Bangladéši. Pardon, po prvé, neurážajme Bangladéš, po druhé, nepreháňajme. No teraz sa všetko ako mávnutím čarovného prútika zmení! Prečo?
IRIS KOPCSAYOVÁ: Andrej Danko je vraj ľahký terč, a preto ani nie je zaujímavé robiť si z neho žarty. Čo však, keď líder SNS a podpredseda parlamentu pozornosť sám priťahuje?
IRIS KOPCSAYOVÁ: Prirovnanie slovenského zdravotníctva k beznádejne chorému pacientovi nie je už ani vtipné, je to fakt.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Vláda prišla s veľkou pompou, ako pomôže ľuďom s hypotékami. Odborníci ihneď upozorňovali, že pomoc sa bude týkať len malého počtu ľudí.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Ešte ani nepoznáme mená všetkých kandidátov na prezidenta, kampaň sa oficiálne ani nezačala, a jeden z adeptov na najvyššiu ústavnú funkciu už čelí ohováraniu. Na sociálnych sieťach sa začalo šíriť, že bývalý minister zahraničných vecí, diplomat Ivan Korčok, vlastní americký pas.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Robert Fico je skúsený stratég. Na nový rok sa svojim sympatizantom prihovoril vo videu, v ktorom sa prezentoval aj ako fanúšik myšlienky európskeho spájania, ale zahral tiež na národnú strunu.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Prezidentka Zuzana Čaputová sa nám tento rok prihovorila s novoročným posolstvom posledný raz. Platí to v prípade, že dodrží avizovaný úmysel nekandidovať viac na pozíciu hlavy štátu.
IRIS KOPCSAYOVÁ: S vládnou koalíciou je spokojná väčšina ľudí na Slovensku. Vyplynulo to z prieskumu agentúry SANEP, ktorý si dala urobiť televízia TA3, a takto krátko po voľbách by bol iný výsledok aj prekvapujúci. Vláda ešte nie je pri moci tak dlho, aby sa stihla dopustiť vážnych prešľapov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Funkcia šéfa SIS je tá, ktorú zvykne obsadzovať vládna garnitúra. Je to pochopiteľné. A hoci si tí, ktorí sú pri moci, vyberajú na túto pozíciu „svojho človeka“, predsa len existujú osobnosti, ktoré majú akýsi všeobecný kredit.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Nie je to tak dávno, čo sa o Robertovi Ficovi písalo ako o politickej mŕtvole. V čase vlády Igora Matoviča, keď niektorí upozorňovali, že nie je taktické podkopávať lídrovi OĽaNO nohy, mnohí označovali toto „strašenie Ficom“ za smiešne.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Najdôveryhodnejší sú ministri Hlasu, najmenej dôveryhodní ministri Smeru. Vyplynulo to z prieskumu Focusu pre TV Markíza. Ľudia najviac dôverujú ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi, ministerke hospodárstva Denise Sakovej a ministrovi práce Erikovi Tomášovi.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Keď sa vás v detstve opýtali, čím chcete byť, asi málokto odpovedal, že chce byť poslancom. Pritom nie je to zlý "flek"...
IRIS KOPCSAYOVÁ: Chcel by som nahlásiť bombu vo vašej škole. Koľkokrát už dostali školy na Slovensku takýto telefonát? A žiadna bomba nevybuchla. Išlo o žartík niektorého zo žiakov alebo o pokus, ako sa vyhnúť písomke.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Vláda sa rozhodla pomôcť ľuďom, ktorí majú hypotéky. Znie to pekne a je to ušľachtilý cieľ.