reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Už-už sa zdalo, že toto leto bude bez tradičnej uhorkovej sezóny v politike i v žurnalistike. Našťastie aspoň zvyšok augusta sľubuje trochu relaxu a zábavy.
Obavy z „korony" donútili mnohých Slovákov vyhnúť sa moru a ostať na Slovensku alebo v Česku, ktoré mladá generácia veľmi nepozná. Treba ho opäť objavovať.
Pred 100 rokmi európski diplomati v belgických kúpeľoch zdanlivo vyriešili hranicu Československa s Poľskom. Ani jedna strana však dodnes nie je spokojná.
Atómová bomba bola na svete a žiadalo sa ju vyskúšať. Najlepšie v púšti, aby zhotoviteľom ukázala, čo dokáže. Musela sa však použiť aj na konci vojny?
Amnestia, voľby, spartakiáda, nová ústava... a aby toho nebolo málo, tak ČSR sa začala písať ako ČSSR. Dôvody na radosť, hoci rôzne, mali aj bežní smrteľníci.
Je až prekvapujúce, koľko ľudí bez vysokoškolského vzdelania nachádzame medzi svetovými politikmi, podnikateľmi a vynálezcami zvučných mien.
Kde sa vzala tá mánia slovenských vrcholných politikov zdobiť si mená akademickými titulmi? Vari nie je možná úspešná kariéra aj bez neho?
Kedysi mala Zemplínska šírava 18 plavčíkov v dennej zmene, posledné roky dvoch a tento rok hrozí, že nezamestnajú ani jedného, upozorňuje Pavol Skyba (51).
Ešte vlani morachtiví Slováci najčastejšie utekali do Chorvátska. Vycestovalo ich tam rekordných 465-tisíc, ale k našej Zemplínskej šírave ich chodieval štvornásobok.
Aj v USA majú zákony, ktoré upravujú, čo sa v nedeľu smie robiť a čo nie. Prečo sa volajú práve modré? Sú v súlade s ústavou USA? Aká budúcnosť ich čaká?
Nakoľko konzumní a zosvetštení sú Slováci? Neprotestovali proti zrušeniu bohoslužieb, zato zákaz nedeľného predaja mnohých doslova naštval. Protesty neutíchajú.
Za posledných 50 rokov sa nevedelo o tom, že by niektorý vedec skúšal vakcíny na sebe, avšak tento rok sa s nimi roztrhlo vrece. Prečo?
Boli sme úplne neskúsení, nikto poriadne nevedel, čo robiť. Takto spomína na parlamentné voľby 1990 sochár Juraj Mihalík z Bratislavy. Šéfoval kampani VPN.
Prischol im prídomok „prvé slobodné“, ich význam i podstatu však lepšie vystihuje vedecký pojem „zakladateľské“. Prvé súťaživé voľby po štyroch desaťročiach.
Maďarom i Slovákom chýba schopnosť vcítiť sa do pocitov toho druhého pri vnímaní dôsledkov Trianonu, hovorí historik Attila Simon.
Je tu storočnica Trianonskej mierovej zmluvy a médiá u našich južných susedov sú plné úvah o historickej skrivodlivosti a o maďarskej traume.
Vodcu Pražskej jari Alexandra Dubčeka odsúvali normalizátori z politického a verejného života postupne počas 14-tich mesiacov. Išlo o zámer a premyslený plán.
Pred 50-timi rokmi sa uskutočnili v Československu veľké politické čistky. Znamenali nielen stratu funkcie, ale často aj diskrimináciu rodinných príslušníkov.
Znie to priam neuveriteľne, ale šéfom misie UNRRA v Československu bol skutočne sovietsky občan ruskej národnosti Piotr Ivanovič Alexejev.
Čo všetko si žiada obnova ekonomiky a spoločenského života po vojne alebo po veľkej kríze? Okrem odvážnej a jednotnej vlády aj budovateľské nadšenie ľudí.
Ženy za Atlantikom jasali, dočkali sa úžasnej módnej novinky. Američanky boli v roku 1940 na svete prvé, ktoré si v obchodoch mohli kúpiť nylonové pančuchy.
Súčasná pandémia nevídaným spôsobom zvýšila záujem firiem o prácu na diaľku, spravidla z domu. Milióny ľudí v USA prešli na office home či teleworking.
Všetko podstatné o príčinách, priebehu či dôsledkoch druhej svetovej vojny je už známe a nie je na tom čo prehodnocovať, zdôrazňuje Igor Baka z Vojenského historického ústavu.
Žiadame zákaz nedeľnej práce!, znelo ulicami veľkých európskych miest pred 130 rokmi. Prvomájová tradícia vznikla vlastne z tejto požiadavky.
Vírusové kvapôčkové infekcie vrátane nového koronavírusu sú ako biologické zbrane vonkoncom nevhodné, zdôrazňuje uznávaný virológ Fedor Čiampor.