reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Ruské slovo "družba" znamená priateľstvo. Ale medzinárodný ropovod s týmto názvom dnes európske štáty skôr rozdeľuje ako spája.
Na Slovensku chýbajú voľné pracovné ruky. Problém sa musí riešiť dovozom pracovníkov. Nič nové... Kedysi tu vo veľkom pracovali Bulhari a Rumuni, Kubánci a Vietnamci, Poliaci a Juhoslovania.
Pôvodne sa nazývala Veľkou vojnou. Až po druhej svetovej ju premenovali na prvú svetovú. Vypukla po lokálnych ozbrojených konfliktoch na Balkáne.
V týchto dňoch uplynulo 80 rokov odvtedy, čo sa skupina sprisahancov pokúsila zabiť Adolfa Hitlera a uskutočniť štátny prevrat. Čo by sa stalo, keby vodca Tretej ríše atentát neprežil?
Blesky a hromy sa dostali až do slovenskej štátnej hymny. Majú v nej takrečeno buditeľskú úlohu. Ale ľudu žijúcemu pod Tatrami spôsobili v minulosti aj veľa nešťastia.
Nedávne slávnosti na Devíne oživili záujem aj o dejiny samotného hradu. Pripomeňme si ich v nasledujúcom stručnom exkurze.
Koncoročné vysvedčenie sa dodnes považuje za veľký postrach a pred storočím to nebolo inak. Mnohí sa báli so zlým „svedectvom“ ukázať doma. Stávalo sa, že si siahli na život.
Čo teda bude s kúpeľmi našimi? Táto otázka zaznela pred 30 rokmi. Dnes už sotva zistíme, kto ju vtedy položil, dosť na tom, že odštartovala privatizáciu rodinného striebra Slovenska.
Letné prázdniny sú tu. Študenti usilovne hľadajú brigády či prácu na mesiac - dva, aby si cez leto niečo zarobili alebo prilepšili k štipendiu. A vari v minulosti to bolo ináč?
Desať dní po vylodení spojeneckých vojsk v Normandii zažila Bratislava prvé a zatiaľ jediné skutočne ničivé bombardovanie. Ako súvisel americký nálet na rafinériu Apollo s operáciou Overlord?
Kto zo Slovákov čítal Jasnopolianske zápisky? Okrem hŕstky znalcov zrejme málokto. V slovenčine doteraz nevyšli tieto fenomenálne denníky Dušana Makovického, osobného lekára spisovateľa Leva Tolstého.
V týchto dňoch chodia v piatich štátoch EÚ k volebným urnám prvýkrát 16-roční, niektorí dokonca povinne!
Po atentáte na Roberta Fica sa diskutuje o údajnom zlyhaní vládnej ochranky. Ako to bývalo v minulosti?
Ako rakúska televízia otvorila brány kvalitným médiám na Slovensku.
Pomôžeme Ukrajine s odmínovaním územia. Túto vetu počuť často. Vieme, čo je to za práca. Míny boli ešte nedávno postrachom na východnom Slovensku.
Mladí často odmietajú prísť na nedeľný obed k rodičom či starým rodičom, lebo návšteva sa neraz končí hádkou. A môžu za to vraj televízne politické debaty v nedeľu na poludnie.
Znie to priam neuveriteľne, ale posledná bitka druhej svetovej vojny v Európe sa odohrala 26. júna 1945. Pritom nacistické Nemecko kapitulovalo takmer o sedem týždňov skôr.
Prvý máj sa nezaobíde bez osláv v slovenských obciach. Ich usporiadatelia a účastníci možno ani netušia, že už pred 100 rokmi začal podobné sprievody organizovať Tomáš Baťa.
Tridsaťpercentný rez by absolútne nebol viditeľný, myslí si premiér Robert Fico. Sám však asi dobre vie, že sa mu to nikdy nepodarí. Bolo to niekedy na Slovensku inak?
Všetci buržoázni nacionalisti sa dopustili najťažších trestných činov. To bola kľúčová veta obžaloby v kauze Gustáv Husák a spol. Čoskoro uplynie 70 rokov od konania tohto politického monsterprocesu.
Veľa závisí od účasti, zhodujú sa pozorovatelia pred finále prezidentskej voľby. Bude vyššia ako v prvom kole? A ktorému kandidátovi to príde vhod?
Pohlavný styk by mal byť dostupný každému ako pohár vody na uhasenie smädu. Túto "múdrosť" hlásali ideológovia prvej sexuálnej revolúcie na svete.
Nech zavládne mier doma i vo svete aspoň v čase veľkonočných sviatkov. S týmto posolstvom prišla pred vyše sto rokmi dcéra prvého československého prezidenta Alice Masaryková.
Voľba hlavy štátu občanmi zvyšuje v parlamentnej demokracii riziko vojny medzi vrcholnými ústavnými inštitúciami. Prečo potom susedné Rakúsko nemá podobnú skúsenosť?
U nás ich volali Amerikánky. V období najväčšieho vysťahovalectva, tieto ženy nasledovali manželov do Spojených štátov. Všetky snívali svoj americký sen. Mnohé nevydržali a vrátili sa domov.