reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Zažilo Slovensko prohibíciu? Zažilo a ešte akú! Takú našskú, polovičatú, ktorá máločo riešila a národ pobúrila. Vyhlásil ju Vavro Šrobár, minister pre správu Slovenska.
Na Slovensku voľakedy platilo, že povinnosťou detí je postarať sa o rodičov v starobe. Aj preto mávali toľko ratolestí. Dnes je u nás bežným javom jednodetnosť alebo aj bezdetnosť.
Na Západe už nie je pre nádejného poslanca, ministra alebo premiéra problém verejne priznať, že je homosexuál alebo že v mladosti užíval kokaín. Ale božechráň, aby verejne odhalil duševnú chorobu.
Pred sto rokmi pochovali v Moskve Vladimíra I. Lenina (Uľjanova). Presnejšie - uložili ho do dočasného, dreveného mauzólea. Myslieť si, že ku kormidlu sovietskeho Ruska sa vzápätí postavil Josif Stalin je omyl.
Nekonečné rečnenie o tom istom alebo o ničom v snahe oddialiť prijatie nejakého zákona nie je objavom súčasnej opozície. Pred 150 rokmi vymyslel túto formu obštrukcie Joe Biggar.
Kto zo Slovákov by nevedel o Slávy dcére? Málokto ju však čítal. Teraz bude príležitosť. Čoskoro uplynie 200 rokov od prvého vydania tejto rozsiahlej básnickej skladby Jána Kollára.
Nie je všetko konšpirológia, čo sa tak javí. Týka sa to aj správ o dvojníkoch prezidentov a štátnikov. V ostatných rokoch sa prepierajú najmä náhradníci Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského.
Dni medzi Novým rokom a Tromi kráľmi sa nosievajú v znamení túžob, nádejí a očakávaných zázrakov, povedal klasik.
Voľba sa konala 15. februára 1993 a Kováč v nej nemal protikandidáta. Dostal 106 hlasov a stal sa prvým prezidentom demokratického Slovenska.
Rudolf Schuster oslávil nedávno deväťdesiatku, vyzerá i pôsobí však oveľa mladšie.
Gašparovič bol aj generálnym prokurátorom československej federácie, predsedom slovenského parlamentu a stál pri zrode Ústavy SR.
Naši predkovia boli presvedčení, že silvestrovská noc skrýva v sebe tajomstvo budúcnosti a dáva odpoveď na otázku, čo prinesie nadchádzajúci nový rok. Preto to bola noc veštíc.
Dejiny prezidentstva na demokratickom Slovensku by sa dali zjednodušiť na vzťahy medzi dvomi palácmi v Bratislave: Grasalkovičovým a vládnym. Často to medzi nimi iskrilo.
Takmer 17 storočí sa slávi 25. december ako deň príchodu Ježiša Krista. Od jeho narodenia sa počíta nový, kresťanský letopočet. Pritom dodnes nevieme, kedy presne sa narodil. Ako je to možné?
Hovorí sa, že prvou profesiou na svete bol elektrikár.
Historici dodnes nie sú zajedno v tom, čo viedlo prezidenta v exile Edvarda Beneša k dohode so šéfom Kremľa Josifom Stalinom. Bola to viac naivná viera alebo racionálna súvaha?
To si málokto uvedomuje, ale starobný dôchodok je relatívne nedávny výdobytok sociálneho pokroku. Ako prví si ho u nás mohli nárokovať štátni zamestnanci.
Meno Ernesto Che Guevara sa u nás vrátilo zo zabudnutia. Pre jedných hrdina, pre druhých vrah. Revolucionár, ktorý sa svojho času ukrýval v bývalom Československu.
Žiadam mestá, kastelánov hradov a barónov, aby Ladislavovi a jeho ľuďom, kdekoľvek prídu, nerobili žiadne ťažkosti. Ide o prvú písomnú zmienku o Rómoch na našom území.
Ako na udalosti 17. novembra 1989 zareaguje vedenie komunistickej strany? Odpovie na čoraz masovejšie demonštrácie v uliciach silou alebo vyjednávaním s opozíciou? Otázka visela vo vzduchu celý týždeň.
Slovensko má novú vládu. Ak dostane dôveru, nasleduje obdobie na presadenie významných zmien. Vládu by vtedy mali šetriť médiá i opozícia. Kedy sa zrodila táto tradícia? A kde?
Opäť je tu výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Bude zaujímavé si priblížiť, ako ju naši predkovia oslavovali pred 100 rokmi, pri jej piatom výročí.
Štát Izrael vznikol iba pred 75 rokmi. Ale už oveľa skôr viedli židovskí intelektuáli a verejní činitelia diskusie o tom, kde by sa mal vybudovať židovský štát.
"Kontroluj jedlo a budeš kontrolovať ľudí, kontroluj ropu a budeš kontrolovať národy.“ Henryho Kissingera inšpirovala k tomuto aforizmu ropná kríza, ktorá prepukla pred 50 rokmi.
Povolebná eufória býva veľmi krátka. Niekedy trvá len jednu noc a ráno nasleduje trpké vytriezvenie. Stáva sa pomerne často, že víťaz nedokáže zostaviť väčšinovú vládu.