reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Slováci sa vydávali do zahraničia už pred 150 rokmi, avšak z iných dôvodov, než je tomu dnes.
Kto sa spolieha iba na zistenia prieskumných agentúr, môže sa po zatvorení volebných miestností dočkať veľkého sklamania. Nevyplatí sa však ani úplne ignorovať vývoj volebných preferencií.
Holokaust si zvyčajne spájame s deportáciami slovenských Židov do vyhladzovacích táborov. Začal sa však oveľa skôr a menej drastickými prostriedkami.
Kde sa berie slepá viera v to, že falšovanie volebných výsledkov patrí vďaka moderným technológiám a účinnejším kontrolným mechanizmom do minulosti?
Koľko pokusov o atentát bolo na prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Minimálne päť. Prečo sa žiadny nevydaril, ba vlastne ani neuskutočnil - to je otázka.
Ako je možné, že okupačné vojská si nevedeli poradiť s vysielaním Československého rozhlasu? Aj po 55 rokoch je to pre mnohých záhada.
Ťažko nájdeme v dejinách Slovenska inú podobnú manifestáciu alebo verejné zhromaždenie, ktoré by sa skončilo takým škandálom.
Sotva sa niekomu podarí vymyslieť horší trest pre väčšinu politikov i občanov, ako je letná volebná kampaň. Ale raz za čas sa to stane a ťažia z toho najmä extrémisti a populisti
Jadran je aj naše more! Tento slogan zaznel na Slovensku oveľa dávnejšie, ako by sme sa nazdávali - pred vari 120 rokmi. Vtedy však mal aj politický obsah.
Skončí sa vojna na Ukrajine podobne ako tá dávna v Kórei? Téma nás môže zaujímať o to viac, že o prímerie, ktoré na Kórejskom polostrove trvá už 70 rokov, sa pričinili aj Slováci.
Liečebné kúpele sa zvyknú označovať za rodinné striebro Slovenska. Pred 80 rokmi však sčernelo a stratilo lesk.
Mocní muži sa odjakživa radi obklopovali krásnymi ženami. Niektorí z nich mali aj mimomanželské vzťahy a nemanželské deti. Príklad? Milan Hodža.
Tisíce absolventov po úspešných štátniciach „povýšia“, odovzdajú im diplomy bakalárov a magistrov, doktorov a inžinierov.
Telefón do každej slovenskej obce! Tento slogan sa zrodil pred 2. svetovou vojnou, ale skutočnosťou sa stal až v roku 1953. Pred 70 rokmi sa na telefónnu sieť u nás napojila posledná obec.
Snímky a videá, ktoré po zničení Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny obleteli celý svet, zostanú nadlho v pamäti: bezradné zvieratá na ostrovčekoch v zatopenej oblasti ponechané samy na seba.
Automobilovým nešťastiam niet konca. To nie je konštatovanie našich dní, ale novinový titulok v týždenníku Trenčan takmer spred sto rokov.
Maturita - formalita, hovorí sa. Ale ak naozaj o nič nejde, prečo je zakaždým okolo nej toľko nervozity?
Krádež storočia. Takto charakterizujú niektorí publicisti peňažnú reformu v bývalom Československu pred 70 rokmi. Prečo krádež či dokonca lúpež?
V našich zemepisných končinách sme zažili už pred sto rokmi úradnícke vlády, ktoré niekedy však nezodpovedali svojmu názvu ani poslaniu.
Vojsko Krvavého grófa zložilo zbrane až štyri dni po kapitulácii Nemecka.
Okrúhle výročie Československej televízie si v minulých dňoch pripomínali najmä v Česku.
Zostane Sviatok práce majetkom politických strán, stane sa rodinným sviatkom alebo - čím?
Hviezdoslavov, Štefánikov, Hodžovo, Hurbanova Ves, Šrobárová. Na Žitnom ostrove možno navštíviť osady či celé obce s názvami po slovenských národovcoch a politikoch.
Snom mnohých Bratislavčanov bolo - a stále je - žiť v miliónovom meste. Zbaviť sa komplexu menejcennosti, ktorý cítia vo vzťahu k Budapešťanom i Pražanom, nehovoriac o Viedenčanoch.
Pani Eleonóra sa narodila pred 100 rokmi v bavorskom Hamburgu. Tam sa ako 19-ročná zoznámila so Slovákom Antonom Zacharom. Bola z toho láska na prvý pohľad.