reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Mnohí Slováci si musia tohto roku vymeniť občiansky preukaz. Je síce platný, ale má zastarané čipy. Ako to bolo u nás pred „vynálezom“ občianskeho preukazu?
Príbeh starý ako naša civilizácia. Po ukrižovaní uložili Ježišovo telo do hrobu v neďalekej záhrade. Na tretí deň ho však našli prázdny, telo bolo preč.
Len zopár ľudí má v Bratislave až dve ulice (ulicu a námestie) nazvané svojím menom. Jedným je švédsky chemický inžinier a vynálezca Alfréd Nobel.
Pred 70 rokmi sa na 10 marcových dní Československo ponorilo do hlbokého smútku. Najprv zomrel sovietsky vodca Josif Stalin a po ňom prvý československý prezident Klement Gottwald.
Pred 80 rokmi (na MDŽ 8. marca 1943) československá vojenská jednotka prvýkrát zasiahla do bojov proti nemeckému wehrmachtu pri Sokolove. Na bitke sa zúčastnilo aj 38 žien.
Prezident prisluhuje Amerike a celá vláda je skorumpovaná. Pred sto rokmi autorom podobných tvrdení hrozil trest od jedného až do dvanástich mesiacov.
Vojna na Ukrajine obnažila skutočný stav Ruska: farizejstvo vládnucej triedy, slabiny armády, chronické sociálne a ekonomické problémy, korupciu v štátnom aparáte.
Februárový prevrat sa v Bratislave odohral skôr ako v Prahe. Kým tam ho pred 75 rokmi sprevádzal nástup Ľudových milícií, na Slovensku ich úlohu plnili oddiely partizánov.
Ivan Laluha sprevádzal Michala Kováča počas jeho predvolebnej kampane pred 30 rokmi. Má zaujímavé spomienky.
Prezident v parlamentnej demokracii nemusí byť nevyhnutne iba na ozdobu, tvrdia politológovia.
„Domáca zabíjačka“ - tak prezývali slovenskí kriminalisti krvavú dohru sporov medzi manželmi alebo inými členmi jednej domácnosti. Rodinné tragédie nie sú fenoménom novej doby.
Hitler zúril. „Zdrvujúca porážka pri Stalingrade ukončila Hitlerovo zúfalé úsilie dobyť silou zbraní Rusko," napísal Winston Churchill.
Rok po skončení prvej svetovej vojny to vrelo v sliezskom Tešíne i v značnej časti Oravy a Spiša. Novovzniknuté susediace štáty sa nie a nie dohodnúť, komu patria sporné územia.
Chcem žiť a zomrieť ako verný a poslušný bojovník Kristov. To sú slová z prísahy príslušníkov Rodobrany, prvej organizácie na Slovensku, ktorá verejne obhajovala fašizmus.
Čo sa to, preboha, porobilo s počasím na Slovensku? Začiatok roka s predjarnými teplotami, vysokohorské strediská bez snehu, vodné plochy bez ľadu.
Posledné hodiny a minúty Československa. Po 74 rokoch zanikalo druhýkrát a naposledy. Jedni sa radovali, ďalší plakali a najviac ľudí bolo v rozpakoch.
Nedávne úmrtie Zoe Klusákovej-Svobodovej zaznamenali médiá len stručnými správami (ak vôbec).
Ak sa vianočné prímerie podarilo dosiahnuť uprostred prvej svetovej vojny, prečo to nešlo dnes?
Pred sto rokmi vznikol Sovietsky zväz. Postupne obsiahol celé územie bývalého ruského impéria s výnimkou Fínska. Ale to nestačilo.
Lekári si vybojovali vyššie platy, ako majú ich českí kolegovia. Postupovali pritom podľa ich scenára spred 12 rokov. Česi ho vtedy čiastočne odpozorovali od Britov a Poliakov.
Slovenskí kolegovia teraz naozaj dosiahli viac ako svojho času my, lebo ich platy budú viazané na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, hovorí predseda LOK-SČL Martin Engel.
Bola streda 3. decembra 1952, skoré mrazivé ráno, a v Prahe sa hromadne popravovalo. Na dvore pankráckej väznice postupne odvislo na dvoch šibeniciach 11 bývalých komunistických politikov.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
Za zlomový bod života považuje rok 1968. „Bol dlhší ako storočie," zdôrazňuje historik Ivan Laluha, blízky spolupracovník i priateľ Alexandra Dubčeka.
Zrušíme verejné domy a vyhráme nad prostitúciou aj nad pohlavnými chorobami. Tak jednoducho si to predstavovali českí a slovenskí poslanci pred sto rokmi. Prečo sa tým nič nezmenilo?