riaditeľ pre stratégiu a rozvojové projekty
Novinárska skratka: jak
Od 1. júna 2022 riaditeľ pre stratégiu a rozvojové projekty. Do výkonného manažmentu vydavateľstva sa presunul z operatívy - predtým, od začiatku roka 2020, bol šéfredaktorom, zodpovedný za obsah denníka Pravda, webu pravda.sk a TV Pravda. Najvyššiu riadiacu pozíciu v redakcii ako poverený šéfredaktor zastával od 1. júla 2019. V Pravde pracuje od roku 1996, z toho vyše pätnásť rokov ako prvý zástupca šéfredaktora, resp. predtým ako zástupca šéfredaktora pre prílohy, výrobu a špeciálne projekty. Vyštudoval Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor tlač a agentúry (1996), predtým SOU polygrafické v Bratislave, odbor tlač (1992). V denníku Pravda začínal na oddelení ekonomiky (1992), neskôr bol vedúcim prílohy Technické spektrum (IT, mobily, auto-moto, veda, medicína, príroda…), potom vedúcim odd. ekonomiky a príloh. Od roku 2004 bol zástupcom šéfredaktora. V roku 1997 napísal spolu s hrdinom Slovenského národného povstania, vojnovým veteránom a bývalým letcom Matejom Beznákom spomienkovú knihu Takmer pravdivý príbeh, za ktorú získal Cenu ministra obrany. Je spoluautorom námetu a scenára dokumentárneho filmu Zabudnutý čatár (o povstaleckom pilotovi Imrichovi Štoselovi). V roku 1998 získal Cenu SAV za popularizáciu vedy a techniky. V roku 2017 napísal monografickú knihu o jednom z najvýznamnejších slovenských umelcov, maliarovi, grafikovi, ilustrátorovi, sochárovi, vysokoškolskom profesorovi a organizátorovi kultúrneho života Vincentovi Hložníkovi.
Inšpirujúce, veselé, ale aj poučné, také sú príbehy, o ktoré sa s nami podelili naši seniori v novej súťaži Pravdy - ROZPRÁVAJME SA.
Odborník na komunikáciu, vzťahy s verejnosťou a etiketu Anton Bódis hovorí, že v čase stúpajúcej agresivity v spoločnosti a dobe, keď sa chcú mnohí odlíšiť.
Škandál, aký nemá obdobu. Sú alebo nie sú poškodzované umelecké diela, ktorými majster Vincent Hložník, prispel na Národný poklad?
Patrí medzi najväčších a najosobitejších európskych umelcov 20. storočia. Jeho dielo je mimoriadne a monumentálne, rozsahom presahujúce niekoľko ľudských životov.
Prezývali ho cestovateľ v papučiach. Emerik Feješ namaľoval stovky neopakovateľných obrazov svetových metropol, ale bol taký chudobný, že na vlastné oči videl nanajvýš dve-tri.
Chrumkavé, sladké, kyslé, štipľavé. Aj také môžu byť ciele cestovateľov. Gastronauti sú ako kozmonauti. Gastronaut sa presúva od jednej dobroty k druhej.
Dnes fotí každý. Mobilom a veľa. Lenže vždy to tak nebývalo. Napríklad fotografovanie v prírode bola riadna drina.
Stručne: senzačné miesto a kúsky, ktoré inde na svete neuvidíte. Komplex jaskýň Longmen patrí medzi najvýznamnejšie divy čínskej provincie Che-nan.
V knihe je cez celú dvojstranu mapa sveta a na nej rôzne veľké bodky - fabriky koncernu. "Tu je Žilina,“ strelí prstom do mapy. "Vyrábate skvelé autá!“
Dnes by bol milionárom z chatrče. Jeho obrazy visia v galériách aj u zberateľov po celom svete.
Ríbezľové vína z Devína zbierajú v poslednom čase famózne úspechy jeden za druhým. Víno z Devína pili už Kelti a Rimania.
Osem rokov. Vtedy to bola Milanchólia, teraz Piesnenie.
"Učil som sa na obávanú skúšku z anatómie. Premýšľal som pritom, či by to nešlo aj inak ako pred 500 rokmi," spomína 24-ročný študent medicíny Tomáš Brngál, ako sa zrodil projekt Virtual Medicine.
Prelomová v poznávaní a hodnotení diela Ferdinanda Hložníka. Taká je podľa jej kurátora profesora Ľudovíta Petránskeho aktuálna výstava v Banskej Bystrici.
Sny. Takto jednoducho a krátko sa volá cyklus majstrovských grafík Vincenta Hložníka.
Žil pre umenie. Maľoval každý deň. A maľovať chcel až do konca. Také bolo želanie maliara Ľuba Zelinu. Umrel po krátkej a ťažkej chorobe.
Maliar Ľubo Zelina (72) práve zomrel v Bratislave. Jeho úmrtie pred niekoľkými minútami redakcii Pravdy oznámila jeho manželka Zuzana Hložníková.
Prečo ho hnevá neúcta k učiteľom? Ako spomína na profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku? Aké tajomstvá ho čakali v ateliéri Francisa Bacona?
Farby na jeho obrazoch rozjarene tancujú ani na karnevale. Rozihraná perspektíva rozmarne špásuje s okom diváka.
Mesto Ningbo leží iba na skok od Šanghaja. Žije aj podniká sa tam omnoho lacnejšie ako v Šanghaji, lenže to nie sú jediné výhody.
Hic sunt dracones. Tu sú draky. Bájna formula, ktorou starobylí kartografi označovali neznáme územia.
Bedrich Formánek je legenda. Pán šachista. Brilantný šachový skladateľ, rešpektovaný učiteľ. Šachu sa venuje 74 rokov. Šachovú rubriku v Pravde vedie už neuveriteľných 50 rokov!
V týchto dňoch prichádza na knižné pulty tretia kniha dvanástich spomienkových medailónov zo série Nezostalo po nich ticho.
O diela zo svojej zbierky sa vášnivý zberateľ Ivan Melicherčík nedelí s verejnosťou iba na výstavách. Milovníci umenia vysoko hodnotia aj jeho knihy, vydal ich už 18.