externý spolupracovník
Novinár a publicista. Do 31. augusta 2023 riaditeľ pre stratégiu a rozvojové projekty vydavateľstva (od 1. júna 2022). Predtým, od 1. júla 2019, bol takmer tri roky šéfredaktorom denníka Pravda, webu pravda.sk a TV Pravda. V Pravde pracoval interne od roku 1996, z toho vyše pätnásť rokov ako prvý zástupca šéfredaktora, resp. predtým ako zástupca šéfredaktora pre prílohy, výrobu a špeciálne projekty (od roku 2004). V denníku Pravda začínal na oddelení ekonomiky (1992), neskôr bol vedúcim prílohy Technické spektrum (IT, mobily, auto-moto, veda, medicína, príroda…), potom vedúcim odd. ekonomiky a odd. príloh. Vyštudoval Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor tlač a agentúry (1996), predtým SOU polygrafické v Bratislave, odbor tlač (1992). V roku 1997 napísal spolu s hrdinom Slovenského národného povstania, vojnovým veteránom a bývalým letcom Matejom Beznákom spomienkovú knihu Takmer pravdivý príbeh, za ktorú získal Cenu ministra obrany. Je spoluautorom námetu a scenára dokumentárneho filmu Zabudnutý čatár (o povstaleckom pilotovi Imrichovi Štoselovi). V roku 1998 získal Cenu SAV za popularizáciu vedy a techniky. V roku 2017 napísal monografickú knihu o jednom z najvýznamnejších slovenských umelcov, maliarovi, grafikovi, ilustrátorovi, sochárovi, vysokoškolskom profesorovi a organizátorovi kultúrneho života Vincentovi Hložníkovi. V roku 2023 zorganizoval vo Francúzskom inštitúte výstavu diel legendárneho českého maliara Jiřího Načeradského s názvom Načeradský v Bratislave s podtitulom Ženy • Venuše • Modlivky, do ktorej sa zapojili znalci, milovníci a popularizátori umenia z troch krajín – Slovenska, Francúzska a Českej republiky. Pre záštitu projektu získal dvoch veľvyslancov a podporu pätnástich slovenských súkromných zberateľov umenia. Výstavu otvoril Milan Kňažko, jeden z lídrov Nežnej revolúcie na Slovensku v roku 1989, trojnásobný bývalý minister, uznávaný divadelný a fiImový herec. O tomto projekte napísal rovnomennú trojjazyčnú, slovensko-francúzsko-anglickú knihu Načeradský v Bratislave.
Od ostatných tigrov v regióne sa Taiwan líši. Zistil, že hospodársky rast nie je všetko. Mení sa na krajinu predovšetkým priateľskú k životnému prostrediu.
Známy ilustrátor a maliar Martin Kellenberger je výborný spoločník. Má rád dobrých ľudí, knižky aj víno. Jeho šesťdesiatka je príležitosťou porozprávať sa nielen o jeho práci.
Nie je to obyčajná výstava. Je to príbeh popredného slovenského ilustrátora, maliara a pedagóga. Obrazy, knižné ilustrácie, grafiky, ba aj poštová známka... Jednoducho 60-krát Martin Kellenberger.
Inšpirujúce, veselé, ale aj poučné, také sú príbehy, o ktoré sa s nami podelili naši seniori v novej súťaži Pravdy - ROZPRÁVAJME SA.
Odborník na komunikáciu, vzťahy s verejnosťou a etiketu Anton Bódis hovorí, že v čase stúpajúcej agresivity v spoločnosti a dobe, keď sa chcú mnohí odlíšiť.
Škandál, aký nemá obdobu. Sú alebo nie sú poškodzované umelecké diela, ktorými majster Vincent Hložník, prispel na Národný poklad?
Patrí medzi najväčších a najosobitejších európskych umelcov 20. storočia. Jeho dielo je mimoriadne a monumentálne, rozsahom presahujúce niekoľko ľudských životov.
Prezývali ho cestovateľ v papučiach. Emerik Feješ namaľoval stovky neopakovateľných obrazov svetových metropol, ale bol taký chudobný, že na vlastné oči videl nanajvýš dve-tri.
Chrumkavé, sladké, kyslé, štipľavé. Aj také môžu byť ciele cestovateľov. Gastronauti sú ako kozmonauti. Gastronaut sa presúva od jednej dobroty k druhej.
Dnes fotí každý. Mobilom a veľa. Lenže vždy to tak nebývalo. Napríklad fotografovanie v prírode bola riadna drina.
Stručne: senzačné miesto a kúsky, ktoré inde na svete neuvidíte. Komplex jaskýň Longmen patrí medzi najvýznamnejšie divy čínskej provincie Che-nan.
V knihe je cez celú dvojstranu mapa sveta a na nej rôzne veľké bodky - fabriky koncernu. "Tu je Žilina,“ strelí prstom do mapy. "Vyrábate skvelé autá!“
Dnes by bol milionárom z chatrče. Jeho obrazy visia v galériách aj u zberateľov po celom svete.
Ríbezľové vína z Devína zbierajú v poslednom čase famózne úspechy jeden za druhým. Víno z Devína pili už Kelti a Rimania.
Osem rokov. Vtedy to bola Milanchólia, teraz Piesnenie.
"Učil som sa na obávanú skúšku z anatómie. Premýšľal som pritom, či by to nešlo aj inak ako pred 500 rokmi," spomína 24-ročný študent medicíny Tomáš Brngál, ako sa zrodil projekt Virtual Medicine.
Prelomová v poznávaní a hodnotení diela Ferdinanda Hložníka. Taká je podľa jej kurátora profesora Ľudovíta Petránskeho aktuálna výstava v Banskej Bystrici.
Sny. Takto jednoducho a krátko sa volá cyklus majstrovských grafík Vincenta Hložníka.
Žil pre umenie. Maľoval každý deň. A maľovať chcel až do konca. Také bolo želanie maliara Ľuba Zelinu. Umrel po krátkej a ťažkej chorobe.
Maliar Ľubo Zelina (72) práve zomrel v Bratislave. Jeho úmrtie pred niekoľkými minútami redakcii Pravdy oznámila jeho manželka Zuzana Hložníková.
Prečo ho hnevá neúcta k učiteľom? Ako spomína na profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku? Aké tajomstvá ho čakali v ateliéri Francisa Bacona?
Farby na jeho obrazoch rozjarene tancujú ani na karnevale. Rozihraná perspektíva rozmarne špásuje s okom diváka.
Mesto Ningbo leží iba na skok od Šanghaja. Žije aj podniká sa tam omnoho lacnejšie ako v Šanghaji, lenže to nie sú jediné výhody.
Hic sunt dracones. Tu sú draky. Bájna formula, ktorou starobylí kartografi označovali neznáme územia.