redaktor oddelenia kultúry
Novinárska skratka: dan
Čo keby Hitler vyhral vojnu? Ako by to mohlo vyzerať v súčasnom Česku? A čo keby sa Morava osamostatnila alebo keby Česi bojovali so Slovákmi?
Koncom februára sa pozornosť médií upriami k odovzdávaniu Oscarov, ale ešte predtým treba zaostriť na jeden z najvýznamnejších filmových festivalov sveta - Berlinale.
Nikoho neprekvapí, že vlani sa do slovenských kín vybralo najviac divákov na Harryho Pottera. Prekvapujúcejšie je, že v prvej päťke rebríčka návštevnosti sa nachádza aj slovenský film.
Zdá sa, že slovenskí filmári už našli odvahu pustiť sa do žánrov, ktoré doteraz obchádzali.
Ridley Scott patrí k najuznávanejším režisérom svojej generácie, a to aj pre filmy Votrelec (1979) a Blade Runner (1982), ku ktorým sa teraz vracia.
Francúzsky filmový priekopník Mélies je hrdinom novej snímky Martina Scorseseho Hugo a jeho veľký objav.
Len nedávno sa v slovenských kinách predstavil vo filme Strom života, ktorý zároveň produkoval, a teraz sa uvedie v hlavnej úlohe snímky Moneyball.
Slovenské kiná ho uvádzajú pod názvom Carnage, ale na divadelných doskách to bol Boh masakra. Stojí na štyroch hercoch.
Hviezda amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch chystá divákom prekvapenie. Pripravuje totiž príbeh dvoch upírov, ktorí sú do seba už stáročia zamilovaní.
Poľská snímka Miestnosť samovrahov je úspešným debutom. V poľských kinách ju videlo viac ako 850-tisíc divákov. Minulý týždeň vstúpila aj do slovenských kín.
Americké filmové štúdiá sa snažia vyťažiť čo najviac z pozornosti, ktorú ich snímkam zabezpečilo vyhlásenie oscarových nominácií.
Súčasné rumunské filmy v Eurokine, americké westerny v Kine na Dvojke a Miloš Forman vo Filmovom klube. Taká je februárová ponuka Slovenskej televízie.
Takmer všetky filmy, ktoré pred týždňom získali Zlatý glóbus, sa dostanú aj do slovenských kín. Najnovšie k nim pribudla iránska dráma Odlúčenie Nadera a Simin.
Dokument Muži revolúcie bude prvou slovenskou novinkou v tohtoročnej ponuke kín. Hrané filmy prídu neskôr a bude medzi nimi aj mysteriózny triler či horor.
Muži, ktorí nenávidia ženy sa v kinách premietali nedávno. Vtedy to však bol film, ktorý nakrútil dánsky režisér Niels Arden Oplev. A urobil to dobre.
Spočiatku si myslel, že jeho filmy sú príliš tesne zviazané s Poľskom a preto sú určené poľskému publiku. Neskôr sa však ukázalo, že oslovujú aj iných.
Filmové novinky na 35-milimetrových kópiách sa stávajú minulosťou, nahrádza ich digitálne premietanie. Situácia je vážna a digitalizovaných kín málo.
Udeľovanie Zlatých glóbusov je za dverami a koncom mesiaca sa svet dozvie oscarové nominácie. Ako sa asi cíti George Clooney? Azda je príjemne napätý.
Kathryn Bigelowová to s najnovším projektom nemá ľahké. Chcela by rozprávať o love na Usamu bin Ládina, ale čelí podozreniam, že v rukách má tajné informácie.
Marc Forster má len 42 rokov, ale nakrútil toho už požehnane. Vrátane filmov Ples príšer, Hľadanie Krajiny - Nekrajiny či bondovky Quantum of Solace.
Talianskeho spisovateľa a semiotika Umberta Eca obdivujú bežní čitatelia rovnako ako odborníci z oblasti histórie, umenia či filozofie.
Filmové štúdiá nemôžu byť spokojné s tým, ako sa vlani vyvíjala situácia na americkom trhu. Do kín tam prišlo najmenej divákov od roku 1995.
Z domácich hraných filmov, ktoré nedávno premietali kiná, si Slovenská televízia vybrala aj tie najnevydarenejšie.
Pomaly vyprchalo prvotné prekvapenie z toho, ako vyzerá Sherlock Holmes v rukách režiséra Guya Ritchieho. Teraz už diváci vedia, čo ich čaká.
Päť filmov s Budom Spencerom v jeden deň? Tento rok sa to už v silvestrovskom vysielaní nezopakuje. Karel Gott však chýbať nemôže.