reportér prílohy Víkend
Novinárska skratka: aba
V Pravde pracuje od roku 2006. Začínal ako regionálny spravodajca v Bratislave, neskôr pracoval v Nitrianskom a Trnavskom kraji. V súčasnosti pôsobí ako reportér prílohy Víkend. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal v Nitre. Má rád sci-fi a záhradu.
Pandémia otvorila aj dosiaľ tabuizovanú tému posledných rozlúčok. Sú skutočne dôstojné, osobné alebo ide niekedy iba o nalinajkovaný chladný biznis?
Kolonializmus s jeho krutosťou a genocídami podľa sociológa Ondřeja Lánskeho predznamenáva modernú spoločnosť a jej najväčšiu krízu.
Keď sa z riek vyleje voda v krajine, budí to hrôzu. Ale čo keď voda rok čo rok zaleje takmer jedno celé percento krajiny?
Sucho trvá mimoriadne dlho, deväť mesiacov. Posledných päť rokov sa podobné suché periódy objavujú čoraz častejšie. Vieme to zmierniť, ale musíme zmeniť hospodárenie.
Prebádali sme najtemnejšie oceány, nazeráme do superhmotných čiernych dier, krúžime s vrtuľníkom nad Marsom, ale doteraz nikto nepreskúmal to, od čoho závisí život nás všetkých. Pozoruhodný život v prameňoch.
Už zostalo takmer posledné miesto, kde sa dá vidieť, ako kedysi vyzerala veľmi stará krajina pozdĺž Ipľa pod Lučencom.
Hudobník, tvorca vinylov a človek s nezlomným odhodlaním Ondrej Slivka spustil na Slovensku v Trenčíne historicky prvú lisovňu platní - Vinyl LAB.
Pôžitky a chute, bez ktorých si mnohí Európania nedokážu predstaviť život už nemusia byť samozrejmé. Kto za to môže?
Spoločnosť šelmy na slovensko-českom pohraničí už necháva vyhynúť, a to tým najkrutejším spôsobom. Príroda všetko odpláca.
Architekti však nemajú v rukách len zdravie človeka, ale aj planéty, krajiny a sídiel. Ako s tým naložiť? Zhovárali sme sa s architektkou Norou Vranovou.
Špičkový český horolezec Marek Maara Holeček nedávno na Slovensku krstil novú knihu. Nazval ju Dotknúť sa duše.
Môže byť salamandra kľúčom k dobrému životu tisícov ľudí žijúcich pod Čergovom?
Učiteľom Slovenska 2021 sa stala nemčinárka Alexandra Hučeková zo vzdelávacieho centra Babylon Education v Žiline.
Jeden z najmocnejších zdrojov pitnej vody na Slovensku patrí k najkrehkejším. Už stavba obopínajúca prameň Vrchovište nabáda k bázni - ste v chráme vody!
To, čo ľudí počas pandémie chránilo, ich teraz ohrozuje. Životné prostredie zamorili stámilióny vyhodených jednorazových plastových rúšok a respirátorov.
Kým budeme nakupovať ruský plyn, budeme sa podieľať na utrpení Ukrajincov. Riešením však nie je hľadanie nových dílerov na uspokojenie energetickej závislosti.
Ocenenou finalistkou prestížnej Ceny Dionýza Ilkoviča bola aj matematikárka Mária Dományová. So smiechom hovorí, že je rovesníčkou matematickej olympiády.
Gerald Klamer bol svedkom skazy, no prináša nádej. Vydal sa preskúmať najcennejšie lesy Karpát, začal na Slovensku vo Veľkej Fatre a Vysokých Tatrách.
Po napínavom zápase a odkladoch sa začala reforma národných parkov, jedna z najzásadnejších zmien, aké sa v ére samostatnej republiky dotýkajú krajiny.
Gerald Klamer štvrťstoročie pracoval ako lesník v Nemecku. Mal dobrú prácu, no minulý rok dal výpoveď. Nemohol sa viac pozerať na to, čo sa deje s lesmi.
Slovensko by malo podľa európskych spotrebiteľských organizácií nasmerovať sociálnu pomoc pre nízkopríjmové domácnosti, ktoré čelia zvýšeným cenám energií.
Práve v čase kríz, ktoré práve spoločnosť zažíva, sa ľudia potrebujú dostať na vzduch, prejsť sa po prírode a obklopiť jej prirodzenou krásou.
Skutočne prekrásne predmety ukrýva hrobka egyptského faraóna Tutanchamóna, ktorú Carter objavuje pred 100 rokmi.
Pandémia nielen berie, ale aj dáva. Vďaka pandémii mohla veda dosiahnuť razantný pokrok, konštatujú Michèle Vialletteová a Maxime Diot z Pasteurovho inštitútu.
Voda je život. Je miesto, jedno z posledných v strednej Európe, kde sa to dá naozaj pochopiť. Na Dunaji v Národnom parku Donau-Auen.