reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Nečakali, že pri tom spoznajú niekoho, koho je ťažké spoznať. Samého seba.
Soňa Gyarfašová mapuje príbehy politických väzňov, ktorých nezlomil nacizmus ani komunizmus. Buduje archív osudov ľudí, ktorí sa nikdy nevzdali osobnej slobody.
Mali to tu všetko zožrať chrobáky. Malo vymrieť všetko živé. Vyschnúť. A potom zhorieť do tla. Nemal tu zostať jediný živý strom.
Aj penisová kostička je pre poľovníkov vzácnou medveďou trofejou. Niektorí „fajnšmekri“ si ňou dokonca miešajú kávu.
Dvadsaťjeden organizácií, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia, spustilo výzvu na odstúpenie vedúcich predstaviteľov ministerstva životného prostredia.
Od revolúcie sme nemali možnosť vidieť, ako vlastne politik pracuje, myslí, aké sú jeho motivácie. Sme odkázaní len na to, čo nám doslova zahrá na tlačovke.
Huliak, Taraba a Kuffa strážcov prírody verejne očierňujú a podsúvajú naratívy o tom, že ide o „špinavú zločineckú zosnovanú skupinu“, teroristov Hamasu.
Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, vykorisťovanie a zbedačovanie zostáva, len forma je iná.
Politici premrhali šancu, ako cukrovať a bičovať „lepšie“ a riešiť krízu číslo 1.
Práve vo chvíli, keď sa Monika Medle zbavila nádoru, rakovinu diagnostikovali jej mužovi Zlatkovi.
Zem sme zdedili od našich rodičov, máme ju požičanú od detí. Nie je fér, aby naše deti riešili problémy, ktoré sme spôsobili my súčasníci.
Vlny horúčav budú nebezpečnejšie, rovnako aj zrážky i povodne. A dôvod?
Festival AMPLIÓN založili v čase, keď Kotleba začal zasahovať do kultúrnych projektov podobne grobiansky, ako to dnes robí vedenie ministerstva kultúry.
„Podozrievam každého nového, kto tam príde na základe politického rozhodnutia, že bude mať pripravený balík vecí, ktoré treba ‚pustiť’."
Ľudská bytosť z Ruska si povedala - tam ide sanitka, idem zabiť jej posádku.
Čím viac vie dnešný človek o svete okolo seba, tým menej vie o sebe. A čím plytší je ponor do seba, tým viac sa otvára priepasť do ľudského vnútra.
Vladimír Strmeň sa do Slovenského národného povstania zapojil ako 16-ročný. Súčasnej generácii odkazuje - nedopusťte viac podobné hrôzy!
Zvládne zásobovať energiou celú farmu, podnik, hotel, dedinu, pričom jej obyvateľov už nemusí trápiť, ako zase „vystrelili“ ceny energií.
Prudko sa meniaca klíma povzbudzuje európske mestá k rozvoju, k akému v dejinách ťažko nájsť paralelu.
Mnoho ľudí sa pre profesionálne rodičovstvo rozhodne len preto, aby si finančne prilepšili.
Slovenské školstvo dokáže byť svetovo inovatívne a máme byť na čo hrdí.
Nepoučili sme sa a pre potomkov chystáme rovnaké trápenie.
Africký piesok vie „rozpáliť“ oblohu do červena a rozvášniť debaty. Živí hoaxy, vraj „ho hádžu lietadlami Američania“… Nás zaujíma sila „slovenskej Sahary“.
Nový zákon o strategických investíciách obetuje práva občanov na úkor veľkých projektov, mieni Ivana Figuli, právnička spolupracujúca s mimovládkou Via Iuris.
Tento nebezpečný fenomén sa odohráva len posledných pár desaťročí. Začal sa nenápadne, plazivo. Ukážeme si ho na Hrone.