reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Casa dei Vetti - Dom Vettiovcov, známy ako Sixtínska kaplnka Pompejí, znovu otvorili verejnosti po 20 rokoch intenzívnych reštauračných prác.
Pravda je taká, že na každej jednej škole je šikanovanie v nejakej forme prítomné. Hovorí skúsený pedagóg a mentor Peter Humay.
V tieni tohto stromu sa odohral jeden z najznámejších atentátov. Vďaka stromu vína a mlieka prežili ľudia pri Stredozemnom mori.
Do najdivokejšieho kúta Slovenska, kde sa to hemží medveďmi, vlkmi, kde sa človek bojí vojsť, vypustí Roman Kostúr kone, kravy, ovce. Len tak, navoľno.
Slovenský vklad k vesmírnemu výskumu, ale aj vesmírnemu podnikaniu raketovo rastie. Viac v rozhovore prezradí Michal Brichta.
Luxusná loď Albertina, ktorú sa podarilo postaviť na Slovensku aj napriek pandémii vozí ľudí za atmosférou vianočných trhov dunajských metropol.
Marek Madro ponúka celú paletu trápení a bolestí. A ľudia si ochotne berú! „Daj! Ja chcem stres!“
Veľké obchodné reťazce upúšťajú od predaja živých kaprov po tlaku ochrancov práv zvierat. Budú Slováci jesť ešte menej rýb, a najmä menej slovenských?
Predstavte si, že vašich predkov zotročia cudzí ľudia. Ničia tisíce rokov starú kultúru a nútia ich pestovať cudziu plodinu pre cudziu chamtivosť.
Druh Leviathanochelys aenigmatica si treba predstaviť ako osobné auto plávajúce v mori.
Na Slovensku je asi 14-tisíc mladých Ukrajincov vo veku od 14 do 24 rokov, no len 1 500 z nich navštevuje slovenské školy.
Na začiatku 20. storočia žil približne každý štvrtý Slovák v USA. Kto boli títo ľudia? Aké príbehy a stopy po sebe zanechali?
Za to, že v okolí Hlohovca je vysoká koncentrácia učiteľov chémie môže výnimočná osobnosť. Ľubomíra Krajčová.
Štartuje ideathon TY&TERAZ. Prinesie nápady pre bezpečnejšie prostredie pre queer komunitu, riešenia pre celkové zlepšenie tolerancie a ohľaduplnosti.
Predá sa Maximus za 15 až 20 miliónov?
Miloš Prokop sa vo svojej práci aj vo voľnom čase ponára do miest, kde ešte žiaden človek nebol.
Vypočujeme si ľudí, ktorí prichádzajú z klimatického pekla?
Štefan Beňuš skúma tajomné zákutia ľudskej reči. Pomáha pri hľadaní optimálneho spôsobu, ako by mali systémy umelej inteligencie komunikovať s ľuďmi.
Nevieme, ako vyzerá fungujúca krajina. Nepoznáme jej príbehy. Pretože na Slovensku máme zvieratá stále v prchavých množstvách. Ale je tu šanca.
Reportáž o tom, ako zabíjame všetko život v slovenských riekach.
Adam Bednář ešte nemá ani 20 a už s tímom študentov dokázal pomôcť slovenskému ministerstvu školstva aj americkej armáde.
Človek v dobrej viere odovzdá obnosené šatstvo charite. V skutočnosti môže sýtiť najdesivejší „organizmus“. Dandoru.
Gény z archaických spojení si v sebe nesie každý. Po desaťtisícoch rokov sa naliehavo ozývajú. Počas covidu, pri cukrovke či obezite.
Ľudia hľadajú vodu na Marse, ale tú, čo majú na Zemi, si nevážia.
Marek Hattas oslavuje, pokračuje ako primátor mesta pod Zoborom. Pripravuje pomoc pre ľudí, ktorých by mohla existenčne ohroziť energetická kríza.