reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Branislav Becík (Hlas a Sme rodina), starosta obce Dvory nad Žitavou porazil vo voľbách najdlhšie slúžiaceho župana na Slovensku - Milana Belicu.
Hattas sa konečne cíti príjemne po tvrdej kampani. „Bolo to veľmi ťažké. Začalo sa to nepeknou antikampaňou."
„Myslím si, že predseda Milan Belica je už starý kozák na to, aby nejak prežíval tento volebný deň. Prežíva ho už šiestykrát,“ hovorí Ivan Čičák.
Krajiny a regióny, ktoré sa razantne zbavujú závislosti od ropy a plynu, ekonomicky rastú.
Počúva spoločnosť svoju budúcnosť? Zaujíma sa o jej názory, pocity? Má odvahu spýtať sa jej, prečo odchádza z tejto krajiny?
Železničné spojenie s inými časťami Slovenska, ale vo všeobecnosti doprava, je jednou z hlavných tém pre mesto Nitra aj nitriansku župu.
Spísať všetky možné nárečové slová slovenčiny je úloha, ktorú nestihne nie že jeden jazykovedec. Nestačí na to jedna generácia odborníkov.
Vzbĺkne celý tatranský hrebeň. Valasi neprinášajú Slovensku len to slovenské - bryndzu, fujaru, valašku. Prinášajú oheň. Ale limba v Tichej doline prežije.
Kde sú tržby podnikateľov dvakrát vyššie?
Čo ak by sme sa mali skôr pýtať - koľko medveďov ľudia kŕmia?
Ukrajina potrebuje najambicióznejší plán obnovy v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Európa zažila najhoršie sucho za 500 rokov. Vyschli veľké aj malé rieky a medzi nimi aj Trnávka. Ľudia rýchlo našli „vinníka“ - bobra. Išlo sa naňho s čakanmi.
Niekedy sa nám môže zdať, že ľudia na Slovensku sú neustále kritickí a negatívne naladení. Nezaujímajú sa o svet. Nie je to tak.
Francisovi Mureimu až vyhŕknu slzy, keď počúva, čo všetko sme uvideli v Národnom parku Nairobi. Lenže v Keni čaká precitnutie, aké šťastie má Slovensko.
Za rečníckym pultom, ktorý mal zmeniť budúcnosť všetkého živého na Zemi, sa vlani v Glasgowe vystriedali prezidenti, premiéri celého sveta a jeden princ.
Sú ľudia, ktorí dokážu vrátiť dážď do vyprahnutej krajiny. Viac v rozhovore prezradí štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Martin Kováč.
Na Slovensku sa páchajú trestné činy, ktoré spôsobujú škody za desiatky miliónov eur a stále sa o nich nehovorí.
S geografkou Šárkou Horáčkovou sa ponárame do dávnych dejín Dunaja. Aby sme našli odpoveď - ako na klimatickú zmenu?
Hrochy sa hryzú, snažia sa jeden druhého prevrátiť. No nijako ich netrápi, že kenské jazero Naivasha k sebe pritiahlo neriešiteľný rébus globalizácie
Je jedno miesto v raji. Najbohatšia lúka na svete. Kde v noci kvapká mlieko z hviezdnej dráhy. A za rosy sa z „motyľakov“ valí povodeň hmyzu.
S ekologičkou Martinou Paulíkovou sme sa zhovárali o tom, ako za posledné tri desaťročia zmocnel občiansky hlas. A hlas tých, ktorí konajú v záujme stromov.
Bol to jeden z najhorších zážitkov!“ nadýchne sa 19-ročný Šimon Babjak. Bol naučený bývať v komfortných hoteloch, cestovať lietadlom, vyhýbal sa nepohodliu.
Mohla si vybrať akýkoľvek palác na svete. Namiesto toho si kúpila zeme v jednom z najdivokejších koncov - pralesnú dolinu potoka Okna. Má to pozoruhodný dôsledok.
O prekvapeniach výskumu Slovenská klíma 2022 sme sa zhovárali s Tomášom Chabadom a Janom Krajhanzlom z Masarykovej univerzity v Brne a z Inštitútu 2050.
Strieborná generácia tvorí najbonitnejšiu vrstvu. A predsa má pocit, že ju (nielen) reklama ignoruje. Je to naozaj tak? Pýtali sme sa Martina Marka.