Najnovšie

Priznané majetky

GLOSA: Verejnosť bude už v septembri vedieť, aký majetok vlastnia sudcovia. Majetkové priznania pustí rezort spravodlivosti "von" síce trochu neskoro, ale predsa. A urobí správny krok.

Pavol Baboš, Pravda
25.8.2008 14:38 , Aktualizované: 25.8.2008 14:38
odoberať
Google News
zdieľať
Kladivko, súd, zločin, trestný čin, rozsudok, spravodlivosť, úplatok, peniaze, korupcia
Foto: Photos.com
Ilustračné foto

Nie preto, aby sa mohol každý hrabať v súkromí sudcov. Dôvody sú oveľa závažnejšie. Predovšetkým preto, že sudcovia sú súčasťou štátnej moci. Zákony síce neschvaľujú, ale v popise ich práce je dbať o to, aby sa dodržiavali. A to býva neraz náročnejšie a pre ľudí dôležitejšie ako hlasovanie v parlamente. Navyše sú sudcovia platení (a to pomerne dobre) zo štátneho rozpočtu. Čiže z peňazí občanov.

Druhým, nemenej vážnym, dôvodom na zverejnenie priznaní je kontrola profesijnej čistoty sudcov. Podľa viacerých výskumov (Svetová banka, Transparency International,…) je práve oblasť súdnictva jednou z najviac postihnutých úplatkárstvom na Slovensku (spolu so zdravotníctvom sú už roky na vrchole rebríčkov). Povinnosť sudcov priznávať každý rok svoj majetok a možnosť verejnosti tieto priznania porovnávať – medzi sebou aj s realitou – je teda správna a prospešná pre celú spoločnosť.

Zavesením majetkových priznaní na web sa problém s korupciou, samozrejme, nerieši. Nutná je tiež dôsledná kontrola a nepriestrelné vysvetlenie každej, hoci i maličkej nezrovnalosti.

Napokon dôveryhodnosti každej firmy by určite mal pomôcť šéf bez pochybnej minulosti a kontaktov s mafiou.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie