Najnovšie

Medvedev prinesie dynamiku Ruska

V najbližších dňoch zavíta na Slovensko ruský prezident Dmitrij Anatolievič Medvedev a nebude to návšteva z kategórie obyčajných. Pri tejto návšteve si človek nevdojak v duchu zarecituje Kollárov verš "…o mocné tam opri se dubisko…", spomenie si na štúrovcov, spomenie si na legionárov v Rusku, spomenie si aj na komunizmus a človeka zavalí celá vznešenosť aj ťarcha dejín, ktoré nás spájajú s Ruskom.

Ján Čarnogurský, právnik, bývalý predseda KDH
4.4.2010 18:22 , Aktualizované: 4.4.2010 18:22
odoberať
Google News
zdieľať

So žiadnym iným veľkým národom nás nespájajú toľké putá ako s Rusmi. Amerika poskytla našim vysťahovalcom slobodné prostredie. Nemci s nami žili po stáročia. Ruský prezident prinesie so sebou nepochopiteľnú dynamiku svojej krajiny, ktorá nenecháva ľudí ľahostajných. Prezident Medvedev prichádza pri príležitosti výročia oslobodenia Bratislavy a Slovenska. Na Slavíne položí kvety a vyznamená veteránov.

Hroby aj vyznamenania pripomenú geopolitiku nášho priestoru. Ruské víťazstvá upevňovali aj naše postavenie medzi Tatrami a Dunajom a ruské prehry naše postavenie oslabovali. Na Slavíne sú dnes pochované tisíce sovietskych vojakov a už toto číslo hovorí o obetavosti Rusov. Pred 65 rokmi ich nezastavili nemecké opevnenia na Dunaji, dnes s nimi nezatrasú teroristické útoky v Moskve.

Slovensko je dnes členským štátom Európskej únie a NATO, prináša nám to nové príležitosti a nové riziká. Príležitosťou je podieľať sa na budovaní modernej a mierovej Európy a využívať našu znalosť Ruska aj Západu. Rizikom je zatiahnutie do konfliktov, ktoré by nezodpovedali poučeniam našich dejín. Môžeme mať s Ruskom rôzne spory ekonomické a prípadne aj politické, ale nikdy sa nesmieme zúčastniť na obkľučovaní Ruska a nikdy nesmieme poskytnúť naše územie pre rozmiestňovanie zbraní ohrozujúcich Rusko. Ak by sme tak urobili, naši národní buditelia by sa nás zriekli ešte aj z hrobu. Náklonnosť k Rusku nevyžaduje od nás odmietnutie Západu.

Rusko je pre nás dôležitý partner aj z pragmatického hľadiska. Ruský plyn a ropa sú pre nás vždy lacnejšie než plyn a ropa z iných zdrojov. Isteže je dobré mať v zálohe náhradné zdroje, ale najlacnejšie ťažisko dodávok bude len z Ruska. V ruskej zemi sú ukryté všetky prvky Mendelejevovej sústavy ako prírodné suroviny. Z toho hľadiska je Rusko strategickým dodávateľom surovín pre celý svet.

V Moskve je stanica metra Bratislavskaja aj Bratislavská ulica. Juhozápadný rajón Moskvy sa zameriava na spoluprácu s nami. Len treba možnosti využiť. Časopis Mecenat i mir uverejňuje v každom čísle desiatky strán venovaných slovenskej kultúre. Na Moskovskej univerzite majú študenti možnosť študovať slovakistiku. V ruskom umení si Dobro a Krása zachovávajú prevahu nad Zlom a Škaredosťou.

Je toho veľa, čo robí Rusko pre nás zaujímavým. Prezident tohto zaujímavého Ruska prichádza k nám na návštevu. Nech je u nás vítaný.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie