Hrozí Spojeným štátom krach?
Po dočasnom vyriešení dlhovej krízy Grécka sa pozornosť trhov v najbližšom období sústredí zrejme na situáciu v Spojených štátoch.
Druhého augusta totiž ich dlh presiahne 14,294 bilióna dolárov. Táto suma je zároveň hranicou, za ktorú vláda USA nesmie ísť a podľa súčasného zákona si nesmie požičať ani o cent viac.
Výdavky štátu sú však vyššie ako jeho príjmy v priemere o 118 miliárd dolárov mesačne. Ak teda Kongres súčasný zákon nezmení, Spojeným štátom hrozí platobná neschopnosť, lebo nebudú schopné platiť ani úroky zo svojich dlhov. A Kongres robí drahoty. Nakoľko však treba brať túto hrozbu krachu vážne?
Nie veľmi, ale iba v prípade, ak politicky fanatizmus tzv. Čajového hnutia (Tea party) republikánov nezvíťazí nad pragmatickými dôvodmi, pre ktoré nie je ani v ich záujme dopustiť default krajiny. Sú to totiž práve republikáni, a špeciálne tí z Čajového hnutia, ktorí z pragmatických dôvodov majú mať čo najmenší záujem, aby USA dopustili, čo i len technický default svojich financií.
Sú to najmä politické dôvody. Strana, ktorá zablokuje zvýšenie hranice a prakticky doženie krajinu do krachu, bude v očiach verejnosti zodpovedná aj za jeho dôsledky, ktoré by mal pre ekonomiku. Tie by boli katastrofálne. Keď si pripomenieme situáciu zo začiatku septembra 2008, keď skrachovala jedna investičná banka – Lehman Brothers – a viedlo to k začiatku najväčšej hospodárskej krízy, čo by sa asi stalo v prípade krachu najsilnejšej ekonomiky sveta?
Okrem zníženia kredibility krajiny, ktorej dlhopisy platili a ešte stále platia za jednu z najistejších investícií, čo i len technický default USA by mal katastrofálne dôsledky aj na akciové indexy na Wall Street. Obchodovanie na burze nie je vždy racionálna disciplína, a tak oneskorenie čo i len jedinej splátky jedného dlhu by mohlo zamávať s emóciami obchodníkov a posunúť Wall Street do negatívneho teritória. Ako hlboko? To sa nedá odhadnúť, ale opäť porovnanie so situáciou, keď krachla iba jedna banka – pád Lehman Brothers viedol k takmer 50-percentnému poklesu Dow Jonesa v priebehu necelého roku…
Hoci za podobný vývoj na akciových trhoch by republikánov nepochválili ani obyčajní americkí akcionári – voliči, ktorí majú značnú časť svojich úspor práve v akciách a mnohí si týmto spôsobom sporia aj na dôchodok, pre veľkých investorov by táto situácia bola pohromou. O to väčšou, že Dow Jones skončil posledný týždeň s rekordným ziskom, najvyšším za posledné dva roky pri pomerne vysokom objeme zobchodovaných akcií.
Pád by mal teda pre mnohých veľkých investorov katastrofálne dôsledky. No a veľkí investori, milionári – to sú práve sponzori republikánov. Oni sú tí poslední, čo majú záujem na krachu USA. Ten by nepochybne viedol k poklesu preferencií ich strany, ako aj ich akcií. A podľa informácií uniknutých z tajných stretnutí s republikánskymi lídrami im investori z Wall Street túto skutočnosť už aj vysvetlili.
Rozum nepustí – politická strana, ktorá nedovolí zdanenie najbohatších Američanov, nakoniec predsa nebude hlasovať tak, aby aktívne zapríčinila ich pád.
Aká je teda šanca, že republikáni aktívne zapríčinia krach USA? Ak pragmatizmus zvíťazí nad fanatizmom, tak naozaj minimálna. V prípade Čajového hnutia však nikto nikdy nevie.