Najnovšie

Disidentky

Kto si myslel, že po roku 1989 vyhynú disidenti a s nimi všetci vysokoškolsky vzdelaní kuriči, upratovačky a poštárky, ten sa veru riadne mýlil. Rozdiel je akurát v tom, že dnešní disidenti majú na výber. Ako napríklad matky. Môžu svojich novorodených potomkov už po niekoľkých mesiacov zveriť nejakej ustanovizni alebo nalákať starých rodičov na príspevok od štátu.

7.1.2009 11:18 , Aktualizované: 7.1.2009 11:18
odoberať
Google News
zdieľať

Rovnako sa však v mene materstva môžu dobrovoľne vzdať svojich pracovných postov a ambícií. Dokonca si pri užívaní materskej dovolenky môžu privyrobiť, veď príroda je k matkám veľkorysá, nadelila im toľko energie, že by v čase energetickej krízy pokojne mohli nahradiť odstavený jadrový generátor.

Matka však neprestáva byť matkou ani po tých troch, štátom dotovaných, rokoch. A tak treba hľadať ďalšie spôsoby, ako zvládnuť zvýšené teploty, škôlkarské kašle, soplíky, projekty, uzávierky, zúriaceho šéfa i domácnosť. Neskôr sa k tomu všetkému pridajú záujmové krúžky, a najmä školské prázdniny, frekventované a nekonečne dlhé. Múdra matka sa podvolí a aby neprišla o nervy a rodinu, pokorne prijme post disidentky. Brigáda, dve či tri, dokážu zaplátať dieru v rodinnom rozpočte, navyše, keď je v rodine alebo v blízkom okolí nejaký študent, dá sa to zariadiť aj tak, aby značnú časť zárobku nezhltla daň.

A tak sa žena cez deň môže venovať rodine a po večeroch napríklad roznáša letáky. Poznám jednu takú. Z domu vychádza až po zotmení, predsa len, susedia sú rôzni. S napchatým ruksakom na chrbte, vlečúc za sebou tašku na kolieskach, chodí od schránky k schránke. Znáša hundranie a osočovanie obyvateľov panelákov, ktorí neradi púšťajú cudzie osoby k svojim schránkam. A žena sa len slušne a potichu ospravedlní. Veď vie, prečo to robí, vie, že toto všetko je len dočasné, že po niekoľkých rokoch sa opäť bude môcť venovať svojej… Kariére? Sebarealizácii? Načo tie eufemizmy. Nejaká tá práca sa predsa vždy dá zohnať.

A možno tú starostlivú matku raz jej deti obdaria kŕdľom vnúčat – svojimi manažérskymi schopnosťami a skúsenosťami ich hravo zvládne. A dokonca s príspevkom od štátu. Celkom dobrá perspektíva, nie?

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie