Pozmeňujúci návrh
Slovenský parlament čaká rokovanie o osude Špeciálneho súdu. Predbežné dohody Smeru a opozície o jeho zachovaní v podobe Špecializovaného trestného súdu, zrušení bezpečnostných previerok pre jeho sudcov a znížení ich príplatkov k riadnym platom vyzerajú nádejne, no kým ich parlament definitívne neschváli, netreba sa predčasne radovať.
A hoci Ústavný súd svojím verdiktom nezrušil doterajšie rozhodnutia „Špeciálu“, niektorí advokáti odsúdených a obvinených už naznačujú, že sa chystajú napadnúť jeho rozsudky. Ak by uspeli, celý kolotoč pojednávaní by sa mohol začať odznova. Navyše by mohli prísť aj k slušnému odškodnému z peňazí daňových poplatníkov.
Riešenie výhrady Ústavného súdu k bezpečnostným previerkam „špeciálnych“ sudcov ich vyňatím spod jurisdikcie Národného bezpečnostného úradu však nemusí byť jediným. Dá sa ísť aj opačnou cestou. Čo tak zaviesť bezpečnostné previerky pre všetkých sudcov všetkých súdov. Je pravda, že by ich zrejme veľa vo funkciách neostalo, no vyriešila by sa tým aj druhá výhrada Ústavného súdu. Z ušetrenej sumy by ostalo na niekoľkonásobné zvýšenie platov pre každého bezúhonného sudcu.
Prečo ustupovať, keď možno ísť aj dopredu?