Najnovšie

Kam s nimi?

Český praotec fejtónu Jan Neruda sa tak preslávil fejtónom Kam s ním?, že sa o ňom učia študenti aj po 150 rokoch. Išlo o trampoty Pražana, ktorý sa chcel zbaviť starého slamníka. Táto starosť nám ubudla. Slamníkov už niet. Zato nám pribúda dôchodcov. Kam s nimi?

21.7.2009 10:25 , Aktualizované: 21.7.2009 10:25
odoberať
Google News
zdieľať

Štát ako najhorší hospodár sa 20 rokov pozbavoval spoločného majetku. Zisky z neho plynú do zahraničia. Logicky sa musel zbaviť aj časti zdravotníctva, školstva, správy ciest, jaslí, škôlok. Prečo by dôchodcovia mali byť výnimkou? Kompetencie decentralizoval. Na župy a obce.

Nedecentralizoval peniaze, nebolo už aké. A ak má obec financovať starobinec pre pol okresu, radšej ho zruší. A tak verejných domovov dôchodcov ostalo málo. Poradovníky dlhokánske, ľahšie sa dožiť krematória. „Sponzorské“ za skorší nástup stále rastie. Narojilo sa aj súkromných podnikateľov, ale tam starček na mesiac musí platiť tromi dôchodkami.

Čierne penzióny, kde vám súkromník za 300 eur mesačne prenajme posteľ a dá trochu stravy, sú len tou špinavou penou na hladine. Isteže by pomohla legislatíva, ktorá by sa rafinovane nedala obchádzať. Ale viac potrebujeme koncepčné riešenie. Slamníkov už niet, ale starých ľudí bude pribúdať.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie