Najnovšie

Cukrík na dosah

Len niekoľko mesiacov po tom, čo opozičný líder prorokoval, že sa mu nová vláda položí ako "cukrík na tanieri", je ten okamih možno bližšie, než aj sám dúfal. Ale prečo vlastne?

6.12.2010 07:43 , Aktualizované: 6.12.2010 07:43
odoberať
Google News
zdieľať

Iveta Radičová síce nepriamo, ale zreteľne vyhlasuje, že je proti zmene tajnej voľby generálneho prokurátora na verejnú, pretože „zásadne odmieta, aby sa menili pravidlá počas hry“. Zároveň hovorí, že si nie je istá, či bude predsedníčkou vlády ešte aj po utorkovom hlasovaní. No a jedným dychom nielen ona, ale aj niektorí ďalší predstavitelia koalície varujú, že v prípade jej demisie sú len malé šance na to, aby koaličná vláda mohla pokračovať ďalej vo svojom súčasnom zložení.

Robert Fico je verejne pobúrený cirkusom, aký sa v parlamente kvôli voľbám prokurátora strhol. A možno nielen verejne, ale aj úprimne; koniec koncov, praktiky, akými sa má dosiahnuť, aby poslanci hlasovali v súlade s vôľou Koaličnej rady, zďaleka nepoburujú len jeho a jeho voličov. To však ešte nevylučuje, že sa opozičný líder môže zároveň, ľudovo povedané, po nociach doma rehotať do vankúša. Na to, aby sa vláda rozkladala pred jeho očami, nemusel prakticky ani pohnúť prstom. Čo je, mimochodom, presne to, čo sám predpovedal.

Kto by si bol po voľbách pomyslel, že misiou Radičovej vlády – takou, ktorá musí byť splnená, inak vláda padne – nebude ani záchrana verejných financií, ani zvýšenie čistoty a transparentnosti politiky u nás, ale výmena generálneho prokurátora? Áno, čistota a transparentnosť politiky s úradom generálneho prokurátora súvisia a Radičová si dáva veľmi záležať, aby sme to práve takto všetci chápali. Lenže tušil niekto po voľbách, že vláda môže do pol roka stroskotať na jednej osobe, a že tou osobou má byť akurát šéf prokurátorov?

Nezabúdajme na to, že koalícia chce generálneho prokurátora vymeniť preto, lebo ho vymeniť môže (na rozdiel napríklad od šéfa Najvyššieho súdu). Je predsa dielom náhody a kalendára, nie vládneho programu, že voľba pripadla akurát na tento rok. Sedemročná prokurátorská perióda sa s parlamentnými voľbami naschvál míňa: veď práve to bol dôvod jej zavedenia. Takže pokojne mohlo byť i tak, že by bol súčasný prokurátor vo funkcii ďalšie štyri alebo aj päť rokov. Čo potom? Odmietla by Radičová po voľbách zostaviť vládu, pretože bez možnosti vymeniť generálneho prokurátora to celé vlastne nemá zmysel? Odpoveď nech si dá každý sám.

Jedno je isté. Koalícia sa vlastnými silami prepracovala až do stavu, v ktorom je osoba šéfa prokurátorov čoraz menej zaujímavá. Oveľa zaujímavejšia je vláda, ktorou hýbu poryvy, na ktoré nemá dosah ani nejaká Koaličná rada, ani samotná premiérka. Ak je to tak, potom voľbou generálneho prokurátora (takou, ktorú by prežila premiérka vo svojej funkcii) sa cirkus vôbec neskončí. Len prejde do novej fázy.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme diskusiu zastavili

Prevládali v nej príspevky, ktoré boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi. Celú debatu sme vymazali, autorom všetkých slušných príspevkov sa ospravedlňujeme.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie