Najnovšie

Doktrína

Ak raz niekto prijme doktrínu, musí sa jej držať a vyhlasovať, že je jediná správna. Aj keď je od začiatku postavená na chybnom základe a skôr či neskôr sa ukáže jej neudržateľnosť. Tak je to i v prípade rovnej dane a dividend oslobodených od daní.

7.12.2010 09:12 , Aktualizované: 7.12.2010 09:12
odoberať
Google News
zdieľať

Ak nerátame celkové zdanenie vo výške 19 percent, tak nadnárodné firmy pôsobiace na území Slovenska si v uplynulých „tučných“ rokoch mohli vyplatiť podiely na zisku bez toho, aby z toho štát mal čo i len cent. V iných krajinách je pritom úplne bežné, že z dividend sa daň platí. V susednom Česku vo výške 15 % a v Rakúsku až 25 %. V Spojených štátoch sa na budúci rok bude pohybovať dokonca v rozmedzí 15 – 39,6 %.

Teraz, keď máme roky chudobné, by sa tieto peniaze zišli. Financmajster sa však stále tvári, že doktrína platí a keďže pokladnicu treba nejako zaplniť, prichádza plán B – „dočasné“ zvýšenie DPH a zavedenie zdravotných odvodov z dividend.

Aj keď je to krok jednoznačne nesystémový, lebo zdravotné poistenie sa obvykle platí z práce a nie z kapitálu, nevadí, hlavne, že to splní svoj účel a zapláta dieru v rozpočte. O rok, keď sa budú hľadať chýbajúce zdroje, sa možno dožijeme ešte onakvejších inovácií. Čo tak napríklad zaviesť odvody z dedičskej dane alebo dane z darovania?

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme diskusiu zastavili

Prevládali v nej príspevky, ktoré boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi. Celú debatu sme vymazali, autorom všetkých slušných príspevkov sa ospravedlňujeme.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie