Najnovšie

Dámy

Francúzske ženy to budú mať pri vypĺňaní dotazníkov jednoduchšie. Zmizne z nich možnosť "slečna". Zmeny si vymohli feministické organizácie, podľa ktorých štátu nie je nič do rodinného stavu žien, navyše, keď každý muž je automaticky monsieur.

24.2.2012 22:00 , Aktualizované: 24.2.2012 22:00
odoberať
Google News
zdieľať

Označenie mademoiselle pritom historicky s rodinným stavom nemalo nič spoločné. Až do francúzskej revolúcie označovalo všetky ženy z nižších vrstiev, kým madame bolo vyhradené pre šľachtičné. Rozdeľovanie na slobodné a vydaté oslovením nastalo až neskôr. Ani muži pôvodne neboli všetci monsieurovia. Tí mladí vo Francúzsku počúvali na oslovenie mondemoiseau.

Francúzi sa teraz inšpirovali nemeckým príkladom. Tam je pre štát každá žena Frau už niekoľko desaťročí. Oslovenie Fräulein sa prepadá do zabudnutia politickej nekorektnosti.

V dnešných časoch už i tak Frau a Fräulein nie sú, čím bývali. Napríklad pani Gerhild Gaucková, manželka budúceho nemeckého prezidenta, je za Joachima Gaucka vydatá už 53 rokov. Politik s ňou však nežije – o spoločnú domácnosť sa s ním už desaťročie delí slobodná Daniela Schadtová.

Po osemnástom marci tak oficiálne bude nemeckou prvou dámou slečna. Ale zákonitou manželkou zostane pani prezidentová.
Ešte že sa tie oslovenia zjednodušili.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie