Plyn, ropa, elektrina aj jedlo, všetko bude drahšie. Môže za to vojna v Iráne
Benzín, plyn aj elektrina - zdražieť majú všetky energie. Môže za to vojna v Iráne, obavy z prerušenia dodávok sa stupňujú. Ceny ropy sa po vypuknutí konfliktu vyšplhali nad 80 dolárov za barel a vodiči to už mohli pocítiť na čerpacích staniciach.
Cena plynu vzrástla skokovo – trhy oznamujú nárast až o 50 % a ceny dosahujú ročné maximá. Šialené. A čakať môžeme aj rast cien vykurovacieho oleja a sekundárne zvyšovanie cien tovarov, pretože vzrastú náklady na dopravu a priemyselnú výrobu.
Odhaduje sa, že cena elektriny pre domácnosti pôjde tento rok hore až o 35 %. Aj ministerka hospodárstva Denisa Saková vraví, že ropa zdražela približne o desať a plyn o 60 až 70 %. A ak bude vojna pokračovať, plyn a ropa budú drahšie aj z dlhodobého hľadiska.
Problém sa komplikuje. Ceny energií stúpli už po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu.
Teraz v januári Rusi poškodili Ropovod Družba, takže z Ukrajiny k nám neprúdi ropa a k tomu situáciu vo svete zhoršilo americko-izraelské napadnutie Iránu. Kombinácia týchto faktorov, teda uzavretie Hormuzského prielivu spolu s prerušením dodávok ropy cez ropovod Družba, to už môže podľa odborníkov ohroziť energetickú bezpečnosť Slovenska.
Ešte nie je tak zle, Slovnaft zatiaľ ropu má, po vyhlásení núdzového stavu mu ju poskytla vláda zo štátnych hmotných rezerv. Dvestopäťdesiattisíc ton ropy by malo stačiť, kým rafinéria dostane surovinu z tankerov, ktoré si objednala. Nakúpili ropu z Nórska, Kazachstanu a z Líbye. Aj keď tieto tankery nepôjdu cez blokovaný Hormuzský prieliv a ropa by sa prepravovala cez chorvátsky ropovod Adria, minimálne dva týždne k nám pocestuje.
MOL, pod ktorý patrí aj Slovnaft, má teraz oveľa menej možností na nákup ropy. Ropovod Adria je možné napájať z rôznych zdrojov, no ale práve o tie bude bitka. Bežného občana geopolitika netrápi, ale vyššie účty za benzín, elektrinu aj za jedlo už áno. A tak sa útok na Irán dotkne aj tých, ktorí si žijú spokojne, pretože nepozerajú správy.