MS v hokeji: Slovensko - Dánsko 8:0
Slovenskí hokejisti nastúpili v nedeľu popoludní vo svojom piatom zápase na MS hádam proti doteraz najslabšiemu súperovi, mužstvu Dánska. Potvrdili výbornú formu, zvíťazili 8:0 a v pondelok o 20.15 sa so Švédskom popasujú o víťazstvo v osemfinálovej F-skupine. Góly Slovenského tímu strieľali Demitra dva, Stümpel, Šatan, Chára, Lintner, Gáborík a Rast. Pavlikovský po jednom. O čisté konto sa podelil Lašák s Križanom, ktorý nastúpil na poslednú tretinu.
SLOVENSKO – Dánsko 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)
- Góly a prihrávky: 5. Demitra (Lintner), 15. Stümpel (Gáborík, Šatan), 19. Demitra (Bartečko, Hossa), 26. Šatan (Stümpel), 28. Chára (Mezsároš, Demitra), 32. Lintner (Orzságh, Demitra), 38. Gáborík (Stümpel, Šatan), 60. Pavlikovský (Čierny). Rozhodcovia: Kurmann (Švajč.) – Blümel (ČR), Laschowski (Kan.). Vylúčení: 4:5, navyše Larsen (Dán.) 5 min. a do konce. Využitie: 3:0. Diváci: 7345.
- Slovensko: Lašák (41. Križan) – Štrbák, Čierny, Lintner, Chára, Majeský, Graňák, Mezei, Meszároš – Šatan, Stümpel, Gáborík – M. Hossa, Demitra, Bartečko – Országh, Rast. Pavlikovský, Petrovický – Kapuš, Kukumberg, J. Štefanka. Tréner: František Hossa.
- Dánsko: J. Jensen (32. Madsen) – D. Nielsen, Damgaard, D. Jensen, Duus, Andreasen, Schioldan, od 32. navíc Johnsen – J. Nielsen, F. Nielsen, Staal – Larsen (31. Smidt), Anderssen, Green – Christensen, Momberg, Grey – Sunberg, Dresler, True. Tréner: Mikael Lundström.
Ostrava zažila ďalší nájazd slovenských hokejových fanúšikov. Zverenci Františka Hossu však tentoraz proti papierovo slabšiemu súperovi predviedli predstavenie bez zbytočných obáv o výsledok. Prakticky už po prvej tretine bolo rozhodnuté o víťazovi. Slováci začali aktívne, v úvode spálil šancu tiesnený Országh. Niekoľkokrát musel zasahovať po dánskych strelách zo strednej vzdialenosti aj Lašák. V 5. min sa snažili dostať neúspešne puk do bránky Gáborík, Šatan i Stűmpel, ale Jensena ešte neprekonali.
Po následnom závare šiel na trestnú lavicu Christensen a po 18 sekundách presilovej hry otvoril skóre strelou od modrej Pavol Demitra. V 7. min mal Lašák prácu po Monbergovej strele. Na opačnej strane mal ďalší gól na hokejke aktívny Demitra, útočník St. Louis však nedal. Dáni sa potom na chvíľu usadili v slovenskom obrannom pásme, no z presilovky za vylúčenie Mezeia nič nevyťažili. V 12. min prestrelil z ideálnej pozície prázdnu bránku Ronald Petrovický.
Diváci si opäť zakričali gól v 15. min. Šatan pri presilovke našiel spoza bránky Gáboríka, ten posunul Stűmpelovi a center prvého slovenského útoku zaznamenal pomedzi Jensenove nohy svoj prvý gól na šampionáte – 2:0. V 16. min vykopol Lašák betónom strelu Jensa Nielsena. Slovenskú aktivitu v prvej časti hry korunoval svojím druhým gólom v zápase Demitra. V 19. min unikol po ľavej strane Hossa a prihral Bartečkovi. Ten zadovkou našiel Demitru, ktorý poslal puk do siete – 3:0.
Obraz hry sa nezmenil ani v druhej časti hry. Slováci útočili, Dáni bránili. Na ďalší gól sa čakalo do 25:45 min. Medzitým prestrelil odkrytú bránku Šatan a Pavlikovský trafil žŕdku. V 26. min unikol po krídle Stűmpel. Jeho nájazd stihol Jensen zlikvidovať, na Šatanovu dorážku však už nestačil – 4:0. O štrnásť sekúnd neskôr Larsen fauloval Hossu, slovenský krídelník musel odkrývať do šatne a zápas sa preňho skončil. Dánsky útočník si vyslúžil trest na 5 minút plus do konca zápasu.
V presilovke sa prvýkrát na šampionáte trafil dlháň Chára, keď pálil presne z pravého bodu na vhadzovanie – 5:0. Slovenský brankár Lašák bol v druhej časti hry takmer bez práce, jeho jedinou úlohou bolo rozohrávať vyhodené puky. V 32. min našiel Országh po rýchlej kombinácii úplne voľného Lintnera a ten po dokonalom vyšachovaní obrany severanov zavesil puk do prázdnej dánskej svätyne.
Po góle opustil klietku Jensen a nahradil ho Madsen. Ten ostal neprekonaný len šesť minút. Tečovanú strelu Šatana od modrej stihol ešte dánsky gólman vyraziť, ale Gáborík vrátil puk späť do bránky – 7:0.
Exhibícia Slovákov pokračovala aj v záverečnej časti, v ktorej vymenil Lašáka v bránke Karol Križan. Pri svojej premiére na MS však veľa práce nemal a prakticky nemusel ani zasahovať. Madsena zasa preverovali upokojení Slováci strelami z rôznych vzdialeností a Dán niekoľkokrát predviedol rýchlosť svojej lapačky. Tesne pred záverečnou sirénou našiel Čierny voľného Pavlikovského, ktorý naskakoval z trestnej lavice. Center tretieho útoku si vychutnal Madsena a stanovil na konečných 8:0. Po góle vbehol na hraciu plochu jeden z oslavujúcich fanúšikov, usporiadatelia ho rýchlo vyviedli von.
Zverenci trénera Františka Hossu zaznamenali svoje najvyššie víťazstvo na tohtoročnom šampionáte, Slovensko nedostalo gól v treťom dueli na MS v Ostrave.