Najnovšie

V Nitre možno budú cvičiť irackých vojakov

Na Slovensku by sa mohli cvičiť pätnásti irackí vojaci pre odmínovacie práce. Navrhuje to Ministerstvo obrany SR s tým, že miestom výcviku by bola nitrianska výcviková základňa mierových síl OSN.

TASR
19.2.2004 16:27 , Aktualizované: 19.2.2004 16:27
odoberať
Google News
zdieľať

Ide o súčasť slovenských projektov na obnovu vojnou zničeného Iraku, do ktorých sa zapojili aj rezorty hospodárstva, vnútra a zdravotníctva. Ministerstvo obrany pritom žiada na svoj projekt od vlády 1,14 milióna korún.

Vojaci by sa v Nitre cvičili v ručnom odmínovaní a odmínovaní pomocou odmínovacieho zariadenia BOŽENA IV. Presne 15-dňový výcvik v anglickom jazyku by pozostával z teoretickej prípravy a praktického výcviku.

Podmienkou je, aby jeho účastníci mali základné vedomosti o mínovaní, konštrukcii mín, nevybuchnutej munícii a praktické skúsenosti v práci s trhavinami. V prípade, že pôjde o vojakov bez týchto vedomostí, je minimálna dĺžka trvania výcviku až 4 mesiace, čo však Ministerstvo obrany SR považuje za nereálne.

Rezort počíta s tým, že v prípade záujmu irackej strany o projekt, budú Iračania ubytovaní vo Vojenskej ubytovni Barmo-Elitex asi kilometer od výcvikovej základne. Predbežné ubytovacie náklady na jedného vojaka by predstavovali 130 korún na deň, strava 110 korún a vlastný výcvik približne 1 200 korún, pričom v tejto sume sú započítane platy a príplatky dvoch inštruktorov, ako aj náklady na prevádzku dvoch odmínovacích zariadení BOŽENA IV.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie