Obmedziť imunitu sa stranám nechce
Politické strany nemajú záujem zúžiť poslaneckú imunitu, ktorá znemožňuje stíhať poslancov za trestné činy bez súhlasu parlamentu. Nasvedčuje tomu aj včerajšia schôdza vlády, ktorá mala o imunite rokovať, ale nakoniec ju z programu vypustila. Stalo sa tak na návrh SMK, podľa ktorej takýto ústavný zákon nemá podporu v Národnej rade.
„V tejto chvíli nemáme dostatok hlasov, tak som navrhol, aby sme sa o tom porozprávali politicky na Koaličnej rade a otestovali priechodnosť,“ povedal Pál Csáky (SMK).
Podľa Csákyho je zbytočné predkladať zmeny, ktoré koalícia sama nepresadí, lebo nemá väčšinu. „Nie som za to, aby sme robili politiku len pre zviditeľňovanie niektorých názorov. Je to problém, ak predložíme ústavný zákon bez politického krytia v parlamente,“ dodal Csáky.
Predkladateľom zákona je minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH). „Vychádzam len z vládneho programu a parlamentného uznesenia,“ uviedol Lipšic. Pripomenul, že opoziční aj koaliční poslanci sami vládu pre rokom zaviazali, aby zákon o skrátení imunity pripravila.
Opozícia napriek tomu zrejme zníženie poslaneckej ochrany nepodporí. Tvrdí, že z obavy o možnú kriminalizáciu svojich politikov. „Je to citlivá vec, treba s ňou aj tak nakladať. Imunita má ochrániť najmä opozičných poslancov,“ poznamenala Katarína Tóthová (HZDS). Smer je opatrnejší a podporu nevylučuje. „Ešte s nami o tom nikto nerokoval,“ konštatoval Robert Madej (Smer).
Pre koaličných poslancov by podľa Lipšica nemalo byť zúženie imunity problém. Csáky však naznačil, že ani v koalícii na to nie je jednotný názor.
Ústavný zákon už raz v parlamente vlani v júli bol, vtedy zaň nehlasovali ani všetci koaliční poslanci. Keby bol prešiel, boli by politici pred trestným stíhaním celkom chránení len za výroky v parlamente.
Okrem toho, že zákon mal umožniť stíhanie poslancov, sudcov a generálneho prokurátora, rozširoval aj právomoci Najvyššieho kontrolného úradu. Ten by mal možnosť kontrolovať hospodárenie obcí.
Minister Lipšic teraz rieši problematiku NKÚ v osobitnom zákone. Aj ten včera predložil vláde, ministri ho však taktiež odložili. Podobne ako v prípade imunity sa ním bude zaoberať Koaličná rada.
Predseda NKÚ Ján Jasovský sa domnieva, že by jeho úrad mal preverovať obce a mestá. Ešte ako poslanec za HZDS však Jasovský túto zmenu nepodporil. „Vtedy som nemal také informácie ako teraz,“ reagoval.
Proti kontrole zo strany úradu je aj Združenie miest a obcí Slovenska. Vláda by o NKÚ, rovnako ako o poslaneckej imunite mala rozhodovať opäť o týždeň.