Najnovšie

Bugár neočakáva populistické návrhy

Predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár neočakáva, že by sa v poslednom volebnom roku vládnutia objavovali zo strany koalície populistické návrhy. "Nakoľko sme v rozpočte takýto priestor nevytvorili, to znamená, že vládna koalícia s tým nepočíta," uviedol Bugár.

TASR
6.1.2006 11:37 , Aktualizované: 6.1.2006 11:37
odoberať
Google News
zdieľať

Pre SMK sú jednou z priorít registre obnovenej evidencie pozemkov. „Konečne už teraz je dohoda medzi stranami vládnej koalície, že dôjde k urýchleniu,“ poznamenal šéf SMK.

Prijať treba podľa neho aj ďalšie zákony, ktoré vyplývajú z programového vyhlásenia vlády. „Hovoria o tom, že nemáme splnené niektoré medzinárodné dokumenty, ako napríklad z menšinového hľadiska chartu regionálnych alebo menšinových jazykov,“ priblížil.

O obsahu menšinového zákona však Bugár nechcel hovoriť, kým nedôjde k dohode na Koaličnej rade. Dôležité je podľa neho nie to, čo chce SMK, ale na čom, sa vie dohodnúť vládna koalícia. „Zoberte si napríklad zákon o financovaní menšinových kultúr, kde sme hovorili veľmi veľakrát, čo tam chceme dosiahnuť, nakoniec vo vládnej koalícii nebola dohoda a nebola ani ochota,“ dodal.

Bugár nevedel povedať, či sa podarí tento rok otvoriť tému financovania kultúr menšín. „Ak sa dohodneme na obsahu, áno, ale samozrejme nebudeme chcieť selektívne plniť priority alebo programové vyhlásenie vlády. Ak napríklad aj v tomto prípade koaliční partneri povedia, že nie, no tak samozrejme, my zase nebudeme mať vôľu na iné veci,“ vyhlásil.

Potvrdil, že SMK už začala tvoriť svoj volebný program. Bližšie podrobnosti však zatiaľ nechcel uviesť. „Najprv naše orgány o tom rozhodnú,“ poznamenal. Kampaňou pred septembrovými parlamentnými voľbami sa Bugár zatiaľ nezaoberá. Pripomenul v tejto súvislosti regionálne voľby, v ktorých sa objavili billboardy o červenom kandidátovi na župana a provokácie v mene SMK, o ktorých strana nevedela. „V týchto voľbách niektoré politické strany vyskúšali rôzne metódy, ktoré teda neboli dobre vnímané občanmi, takže asi budú hľadať nejaké iné,“ uviedol.

SMK chce podľa neho oslovovať nielen maďarského, ale aj slovenského voliča tak, ako doteraz. Bugár poukázal na to, že maďarská koalícia pretlačila viacero vecí, ktoré sú v prospech všetkých.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie