Po horúčavách príde teplo
Aj v pondelok vystúpil stĺpček teplomera nad 30 stupňov. Leto pokračuje na Slovensku tropickými horúčavami, udržia sa ešte v utorok i v stredu.
Cez víkend má síce nastať mierne ochladenie, naďalej však bude príjemné teplo. A takýto ráz počasia potrvá podľa meteorológov prinajmenšom do 10. júla.
„Kým do víkendu nás čakajú ešte aj búrky s výdatnými lejakmi, potom zrážková činnosť ustane, lebo sem začne prúdiť zo severovýchodu suchší vzduch,“ vysvetľuje Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Podľa českých meteorológov má byť celý júl pomerne horúci. Faško sa neodváži predpovedať na mesiac dopredu, najbližšie dva týždne by však počasie na Slovensku malo byť ustálené a typicky letné. „To znamená, že teploty sa od soboty budú už len blížiť k 30 stupňom Celzia, ale tropické hodnoty nedosiahnu,“ dodáva. Búrky a prehánky sa už potom budú vyskytovať len ojedinele.
Klimatológ Milan Lapin z Univerzity Komenského tvrdí, že tohtoročné leto by malo byť teplejšie ako dlhodobý priemer a úhrny zrážok by sa mali pohybovať v medziach normálu. Profesor Lapin vychádza pritom zo štatistického zhodnotenia počasia za letné mesiace v rokoch 1881 až 2005 a prihliada na modelové predpovede spracované v zahraničí. „V tomto roku bude leto asi o pol stupňa teplejšie ako vlani a už vtedy bolo mierne nad dlhodobým priemerom,“ spresňuje klimatológ. Nepredpokladá však, že horúci bude celý nadchádzajúci mesiac, okolo 10. júla sa črtá zmena prúdenia vzduchu a aj mierne ochladenie.
Aj keď začiatok júla má byť relatívne suchý, neskôr sa vyskytnú kratšie obdobia s veľmi výdatnými zrážkami. „Teraz sa však ešte nedá odhadnúť, ktoré regióny v strednej Európe postihnú povodne,“ dodáva Lapin. Podľa hydrologičky Pavly Pekárovej zo Slovenskej akadémie vied vlhkejší vzduch zasiahne skôr južné oblasti Európy. „Ale ani na veľké letné sucho to u nás nevyzerá,“ zdôrazňuje Pekárová.
Začiatkom leta sa však zvyknú na Slovensku vyskytovať aj veľmi intenzívne lejaky. Napríklad 29. júna 1958 spadlo až na 36 miestach Slovenska viac ako 100 milimetrov úhrnných zrážok, čo už môže spôsobiť miestnu povodeň. Bolo to doteraz najviac od roku 1901. Naopak, minimálne hodnoty zrážok začiatkom leta namerali pred štyrmi rokmi. Na juhozápadnom Slovensku vtedy od 11. júna do 10. júla spadlo len 6 milimetrov vlahy.
V súvislosti s postupujúcou klimatickou zmenou sa aj na Slovensku začínajú v lete objavovať tornáda, orkány a ďalšie extrémy počasia. Zvýšenú búrkovú činnosť v tomto ročnom období však považujú klimatológovia za normálny jav. „Hoci sa to nezdá, v každej lokalite možno búrky pozorovať priemerne dvadsať- až tridsaťkrát,“ uzatvára Lapin.