Vakcíny proti chrípke idú do lekární.
Namiesto očkovacej látky proti chrípke odpoveď "nemáme". Taká je situácia v lekárňach na celom Slovensku. Už v najbližších dňoch sa to však zmení.
Jeden z výrobcov začal v utorok s rozvozom stotisícovej dodávky vakcín do slovenských lekární. Tie však upozorňujú, že množstvo stačiť nebude, záujem pacientov je podľa nich oveľa vyšší. Pred dvoma týždňami z lekární zmizlo dvestotisíc vakcín počas niekoľkých dní. Ďalšia dodávka očkovacích látok sa očakáva až v polovici novembra.
„Práve včera sme začali s rozvozom 110-tisíc kusov vakcín, ešte tento týždeň sa objavia v lekárňach,“ uviedol v utorok riaditeľ slovenskej pobočky firmy Sanofi Pasteur Vladimír Oleár. „Detských vakcín dovezieme päťtisíc kusov, tie by mali stačiť. Ide o vakcíny pre deti do troch rokov so zdravotnými ťažkosťami, ktorých očkovanie proti chrípke je nevyhnutné,“ dodal.
O mesiac príde do lekární ďalších 130-tisíc kusov vakcín cez firmu Solvay Pharma. „My sme do lekární poslali druhého októbra 220-tisíc kusov a tie pomaly zo dňa na deň zmizli. Druhú dávku by sme mali dodať v polovici novembra, pôjde zhruba o 130-tisíc kusov očkovacích látok. Celkovo to bude rovnaké množstvo ako minulý rok,“ tvrdí konateľka spoločnosti Mária Brezanská.
Výrobcovia však nestíhajú pokryť dopyt po vakcínach, ktorý sa oproti minulému roku zvýšil o tretinu. Napriek tomu Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že vakcín by malo prísť spolu viac ako v minulom roku. Isté to však nie je. „Požiadali sme distribútorov očkovacích látok proti chrípke, aby zabezpečili čo najvyššie dodávky. Na základe ich prísľubu je predpoklad, že postupne na Slovensko dodajú viac ako 800-tisíc dávok očkovacej látky proti chrípke,“ povedala hovorkyňa úradu Ivana Šišková.
Firme Sanofi však výrobcovia dodali dva a pol ráz menej vakcín, ako spoločnosť objednala. „A viac ich už nedostaneme. Je to preto, lebo nemáme za sebou odborného garanta, ako je napríklad ministerstvo zdravotníctva. Tie krajiny, ktoré garanta majú, dostali vakcín viac. Bolo by dobré, keby sa u nás zmenil systém nákupu očkovacích látok, aby sa objednávali centrálne,“ upozorňuje Oleár.
Plánovaný systém nákupu očkovacích látok zmenil bývalý minister Rudolf Zajac. Do konca roku 2004 mal očkovanie na starosti Úrad verejného zdravotníctva, dnes vakcíny objednávajú lekárne samy, podľa toho, koľko ich minulý rok predali. Robia tak v septembri, čo je však neskoro. Výrobcovia musia začať s výrobou pre jednotlivé krajiny najneskoršie do apríla. „Prirodzene uprednostňujú tie krajiny, ktoré si ich objednajú v dostatočnom časovom predstihu. Za súčasný nedostatok očkovacích látok preto nesie zodpovednosť bývalé vedenie ministerstva zdravotníctva. Ignorovalo fakt, že výrobcovia v prvom rade uprednostňujú krajiny so záväznými objednávkami a dohodnutými cenami,“ vyhlásila Šišková.
Na otázku, či sa chystá zmena systému nákupu vakcín ministerstvo a ani úrad neodpovedali.