Slovensko doháňa Schengen
Posledné tri dni zostávajú Slovensku na to, aby presvedčilo zvyšok Európskej únie o sile opevnenia na hranici s Ukrajinou. Iba tak totiž môže od začiatku budúceho roka počítať s cestovaním po starom kontinente bez hraničných kontrol. Pracovná skupina Rady EÚ, ktorá si na preverenie východnej hranice vyhradila celý tento týždeň, oznámi stanovisko v septembri.
Po tom, čo minister vnútra Robert Kaliňák koncom minulého roka priznal vážne nedostatky v prípravách na vstup do schengenského priestoru, teraz tvrdí, že Slovensko všetko stihne podľa stanoveného plánu. Stále však nie je dokončený projekt technického zabezpečenia takmer stokilometrovej hraničnej čiary, ktorý dostala na starosť firma Ericsson.
„Uvedená spoločnosť skončí práce v septembri. Počas júnovej kontroly odprezentujeme pilotnú časť systému na úseku Vyšné Slemence vrátane prepojenia na takzvané srdce a oko Schengenu, ktorým je riaditeľstvo hraničnej polície v Sobranciach,“ uviedla Vladimíra Hrebeňáková z tlačového oddelenia rezortu vnútra.
Práve technické zabezpečenie východnej hranice meškalo pre nepodarený tender bývalého vedenia ministerstva. Zmluvu s Ericssonom za vyše 20 miliónov eur (675 miliónov korún) napokon Kaliňák podpísal až koncom minulého roka. Začiatkom júna, teda iba pár dní pred príchodom kontrolnej skupiny, ministerstvo otvorilo zrekonštruovaný hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom, ktorý predchádzajúca misia Európskej únie podrobila tvrdej kritike. Ďalšia stanica v Ubli by mala byť vynovená do konca júla. Cez Národnú radu zatiaľ rezort vnútra v zrýchlenom konaní pretláča balík zákonov potrebných na pristúpenie do Európy bez hraníc. Poslanci sa nimi začali zaoberať v utorok.
Pripomienky komisie k ochrane východnej hranice
zlá situácia na priechodoch vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli – rekonštrukcia Vyšného Nemeckého bola dokončená 6. júna. Práce v Ubli sa začali v júni, priechod by mal byť znovu otvorený 1. augusta
zastaraná infraštruktúra na priechodoch, rozdelenie toku dopravy, slabé stráženie
nedostačujúci počet príslušníkov hraničnej stráže (Vyšné Nemecké, Čierna nad Tisou)
kvalita časti dodaných technických zariadení nebola uspokojivá – ministerstvo dodávku reklamovalo
použitá informačná sieť nebola dosť rýchla na využitie pre Schengenský informačný systém
k dôkladným kontrolám občanov z takzvaných tretích krajín pristupovali policajti len veľmi zriedkavo, alebo vôbec
polícia v Čiernej nad Tisou preverovala pasy iba vo výnimočných prípadoch aj pomocou technických zariadení
opatrenia pri pátraní po kradnutých vozidlách nedosahovali požadovanú úroveň – výhradu SR odmietla
časť uvedených nedostatkov rieši projekt technickej ochrany, ktorý má firma Ericsson dokončiť v septembri
Hodnotiaca komisia počas vlaňajšej návštevy zistila na pozemnej hranici 42 nedostatkov. Celkovo ich bolo 168. Po vyhodnotení júnovej kontroly, ktorá sa končí v piatok, oznámi pracovná skupina Rady EÚ v júli predbežné výsledky. Konečný záver schváli v septembri. Ešte predtým Slovensko čaká kontrola pripravenosti vzdušných hraníc a hodnotenie príprav na pripojenie k Schengenskému informačnému systému.
Nový informačný systém slúži na výmenu údajov bezpečnostných zložiek členských štátov. Práve ťažkosťami pri jeho zavedení vlani únia zdôvodňovala odklad pôvodného termínu otvorenia hraníc pre nové štáty, ktorým bol október 2007.