Jarné teploty prídu až o týždeň
Snehové jazyky a záveje v piatok ráno môžu prekvapiť vodičov v južných okresoch západného Slovenska, objavia sa však iba ojedinele. V ďalších dňoch sa prehánky presunú hlavne na sever a lyže stále netreba odkladať.
Podľa Jozefa Čaplára zo Slovenského hydrometeorologického ústavu možno snehové prehánky očakávať ešte v najbližších štyroch dňoch. „Väčšina zrážok bude skôr v severných okresoch, na juhu to až také hrozné nebude,“ predpovedá. Piatkové teploty sa v sobotu vyšplhajú na štyri až osem stupňov, v nedeľu však znovu klesnú. Príjemnejšie „jarné“ teploty predpovedá Čaplár až na koniec budúceho týždňa.
Slovenská správa ciest vo štvrtok hlásila všetky cesty aj horské priechody zjazdné. Vodiči si však musia dávať pozor na vlhkú vozovku, kde pri nízkych teplotách hrozí poľadovica.
Zvýšená opatrnosť sa zíde aj v horách. Chodníky vo Vysokých Tatrách sú zľadovatelé, podobne ako v Slovenskom raji, kde sa turisti môžu pohybovať len s mačkami a čakanom. „Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo,“ uviedol Milan Lizuch z Horskej záchrannej služby v Jasnej. Sneh na extrémne strmých svahoch je len mierne spevnený a lavíny sa môžu uvoľniť už pri malom mechanickom zaťažení.
Nadšenci zimných športov ešte nemusia odkladať lyže, hoci niektoré strediská sú otvorené už len cez víkend. „V prevádzke je minimálne 90 zimných areálov,“ uviedla Ľubica Styková zo spoločnosti Sitour, ktorá monitoruje podmienky v strediskách. Takmer všetky areály hlásia veľmi dobré podmienky a snehovú pokrývku od 50 centimetrov. Mnohé strediská návštevníkov lákajú aj na zľavnené skipasy, ktorých ceny klesli od 15 do 30 percent.