Najnovšie

Štát chce obmedziť Slovnaft

Štátne orgány chcú znížiť dominantné postavenie Slovnaftu na trhu s pohonnými hmotami. Ministerstvo financií naznačilo, že ak prebiehajúca kontrola v spoločnosti nájde závažné nedostatky v cenotvorbe, štát vstúpi do regulácie cien pohonných hmôt. Kontrola má byť skončená v priebehu dvoch týždňov.

Martin Kováčik, PRAVDA
6.12.2004 00:03 , Aktualizované: 6.12.2004 00:03
odoberať
Google News
zdieľať

Okrem toho Protimonopolný úrad navrhuje, aby štát vytvoril konkurenciu aj v oblasti skladovania ropných produktov, kde podľa neho má Slovnaft tiež prevahu. Vlastní päť strategických zásobníkov. Tri z nich by mal ponúknuť na prenájom konkurentom, tvrdí úrad. „Vytvorila by sa tak istá protiváha výhode Slovnaftu v oblasti skladovania,“ upozorňuje úrad.

Slovnaft odmieta, že by jeho predajné ceny nezodpovedali vývoju na svetových trhoch. Za konkurenčnú výhodu nepovažuje ani vlastníctvo strategických zásobníkov, ktoré získal v roku 1998 pri privatizácii Benzinolu.

Rivali Slovnaftu majú získať sklady

Konkurenti Slovnaftu by mali dostať šancu prenajať si tri z piatich strategických zásobníkov pre skladovanie ropných produktov, ktoré prejdú pod štát. To by mal byť jeden z krokov na obmedzenie momentálneho dominantného postavenie Slovnaftu na trhu pohonných hmôt. Predpokladá to Protimonopolný úrad SR.

„Terminály vo vlastníctve štátu by sa mohli dať do dlhodobého prenájmu konkurentom, čím by sa vytvorila istá protiváha konkurenčnej výhode Slovnaftu,“ upozorňuje úrad v nedávno vypracovanej analýze stavu konkurenčného postavenia na maloobchodnom a veľkoobchodnom trhu pohonných hmôt.

Prenájmu skladov však musí predchádzať vysporiadanie vlastníckych vzťahov medzi Slovnaftom a štátom. Slovnaft totiž vlastní od roku 1998, kedy sprivatizoval Benzinol, čerpadlá a technickú infraštruktúru terminálov. Štátu ostali nádrže. Správa štátnych hmotných rezerv navrhuje vzájomnú výmenu celých terminálov tak, aby Slovnaft odovzdal svoj majetok v komplexoch Stožok a Hronský Beňadik a štát prevedie na Slovnaft podiely v termináloch Kľačany, Hričov a Kapušany.

Slovnaft popiera, že mu vlastníctvo v termináloch prináša výhodu oproti OMV, Shell, Conocu, Jurki či iným hráčom. „Ani jeden zo spoločných terminálov nevyužívame, a tak z nich ani neprofitujeme. V Kapušanoch a Kľačanoch máme okrem spoločných terminálov vlastné sklady, cez ktoré zásobujeme východný, respektíve severovýchodný región,“ zdôrazňuje hovorkyňa firmy Kristína Felová.

Vzájomnej výmene majetku, ktorú navrhuje správa hmotných rezerv sa Slovnaft ,,v zásade nebráni". „Je však najprv potrebné spraviť znalecký posudok reálnej hodnoty terminálov, aby transakciu bolo možné z účtovného hľadiska korektne uzavrieť,“ dodáva Felová.

Práve hodnota terminálov zatiaľ nie je známa. V roku 2001 svoj majetok v termináloch Slovnaft ohodnotil na takmer jednu miliardu korún. Terminály vtedy firma ponúkala štátu ako súčasť kúpnej ceny za 49 percent akcií Transpetrolu. Štát však ponuku Slovnaftu odmietol.

Správa štátnych hmotných rezerv potrebuje skladovacie kapacity na zabezpečenie 90-dňových zásob ropy a ropných produktov, ktoré má podľa smernice EÚ dosiahnuť v roku 2008. V súčasnosti štát vlastní kapacity na úrovni 264-tisíc kubíkov a potrebuje ešte ďalších 180-tisíc¤m3.

Na vybudovanie chýbajúcich nádrží na ropu a ropné produkty na zelenej lúke by bolo podľa odhadov správy štátnych hmotných rezerv treba investovať do dvoch miliárd korún. Výmenou majetku terminálov so Slovnaftom by mohol štát na výstavbe skladov ušetriť asi 30 percent nákladov.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie