Trhy Grékom neveria
Finančné trhy sa obávajú, či grécky parlament bude v stredu schopný schváliť úsporné opatrenia dohodnuté s medzinárodnými veriteľmi.
Vládna koalícia má na to dosť hlasov. Celým Gréckom sa však tento týždeň valí vlna štrajkov a protestov, ktoré môžu konečné rozhodnutie ovplyvniť. Ak by úspory neprešli, Grécko by sa asi nevyhlo odchodu z eurozóny ani štátnemu bankrotu. Aj preto euro v pondelok oslablo oproti doláru na dvojmesačné minimum 1,2778 dolára za jedno euro.
„Existujú obavy z toho, čo sa v Grécku stane,“ povedal analytik Arne Lohmann Rasmussen zo spoločnosti Danske Bank. Grécky parlament má na stole návrh na zvyšovanie daní či reformu trhu práce. Úsporný balík celkovo dosiahne výšku 13,5 miliardy eur. Za to Gréci dostanú ďalšiu tranžu finančnej pomoci vo výške 31,5 miliardy eur z celkového balíčka v objeme 130 miliárd eur.
Už v pondelok na protest proti ďalším škrtom neprišli do práce novinári, vodiči či taxikári, čo vyvolalo v Aténach dopravný chaos. Lekári v nemocniciach na protest ošetrujú len naliehavé prípady, štrajkujú aj smetiari. V utorok a stredu do práce neprídu ani bankoví úradníci, námorníci, železničiari a učitelia.
V utorok nebudú pracovať ani leteckí dispečeri. Všetko vyvrcholí v stredu veľkou demonštráciou pred parlamentom.