Najnovšie

Čínsky prezident navštívil USA

Čínsky prezident Chu Ťin-tchao začal v utorok svoju návštevu USA v Seattli na západnom pobreží. Stretol sa tam s Billom Gatesom, ktorého spoločnosť Microsoft je veľkou obeťou čínskych zlodejov softvéru.

TASR
19.4.2006 07:20 , Aktualizované: 19.4.2006 07:20
odoberať
Google News
zdieľať

Po stretnutí s Gatesom, najbohatším mužom sveta, v sídle spoločnosti Microsoft, Chu zopakoval, že Čína zakročí proti výrobcom pirátskeho softvéru.

Po schôdzke Gates pozval Chua na večeru vo svojom dome v hodnote 100 miliónov dolárov na brehu jazera, na ktorej sa zúčastnilo asi 100 ďalších hostí.

Očakáva sa, že s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom bude najvyšší čínsky predstaviteľ hovoriť o obchodných vzťahoch a krokoch, ako zabrániť jadrovým ambíciám Severnej Kórey a Iránu, pravdepodobne sa zmienia aj o intelektuálnom vlastníctve. Americké priemyselné skupiny odhadujú, že 90 percent DVD, hudobných CD a softvéru predaných v Číne sú pirátske verzie.

Bush Chu sa stretnú vo štvrtok v Bielom dome. Ešte pred odchodom zo Seattlu navštívi čínsky prezident v stredu spoločnosť Boeing. Krátko pred odchodom do USA Čína podpísala dohodu so spoločnosťou na nákup 80 737 prúdových lietadiel v hodnote asi štyri miliardy dolárov.

Proti príchodu čínskeho prezidenta protestovali v utorok pred hotelom Fairmont, kde je ubytovaný, obhajcovia rozličných vecí. Nechýbali medzi nimi stúpenci duchovného hnutia Falungong, ktoré je v Číne zakázané. Niektorí požadovali odsun čínskych vojakov z Tibetu, iní, aby Peking povolil Taiwanu vyhlásiť nezávislosť od Číny.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie