IGOR DANIŠ: To, čo by sa v inej krajine poľahky vyriešilo verejnou debatou, u nás sa stáva zásadnou politickou škriepkou. Politické strany dokážu otočiť bez mihnutia oka svoj názor o 180 stupňov.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Najstaršia generácia má na prvé máje pekné spomienky. Deti dostali mávadlá a balóny, išlo sa na veľký rezeň s kofolou, ktorý podávali v závode, kde pracovali otec alebo mama.
Prvé oslavy Sviatku práce na území dnešného Slovenska sa konali pred 135 rokmi. Uskutočnili sa 1. mája 1890.
Prvý máj je už desaťročia dňom, ktorý patrí pracujúcim.
KAROL KRPALA: Stredná trieda zaniká. Nastupuje model vládnucej elity a ovládanej, vnútorne mocensky a ekonomicky roztrieštenej masy.
IVAN HOFFMAN: Nedávno som vstúpil do desaťročia zamknutej garáže a našiel som v nej zavesenú plechovú tabuľku. Na jednej strane stálo „SSSR NÁŠ PŘÍTEL“ a na druhej „SSSR NA VĚČNÉ ČASY“ .
Na Sviatok práce, sa už nemusí hovoriť o vysokej nezamestnanosti, ale o potrebe dobrej práce za dobrý plat, uviedol budúci prezident Pellegrini.
Prajem každému, aby práca bola miestom, kde sa realizuje, kde využíva svoje schopnosti a nadanie, vyhlásila prezidentka.
Predseda vlády Robert Fico oslávil 1. máj prácou a absolvoval nočnú zmenu z utorka na stredu s pracovníkmi závodu ZKW Slovakia.
MONIKA UHLEROVÁ: Rozmach tzv. gig economy generuje čoraz viac nestabilné formy práce, nájomné práce a zníženú istotu zamestnania, čo vyúsťuje aj do prehlbovania rôznych foriem nerovností.
PETER PELLEGRINI: Celé generácie našich predkov žili v istote, že ich deti a vnuci sa budú mať lepšie ako ony samy, a zrazu to neplatí.
JÁN GÁBOR: Keď som sa nedeľným lietadlom vracal od vnúčat z rozpršaného a mrakmi zahaleného Dublinu na Slovensko, nevdojak sa mi premietol presne 18 rokov starý film.
Zdá sa, že Slováci sa už prejedli rôznych, väčšinou nepodarených paródií na komunistické oslavy Sviatku práce.
Boli časy, keď študentský majáles dokázal postaviť na nohy Štátnu bezpečnosť aj Ľudové milície. Prvý taký sa konal pred 65 rokmi v Bratislave.
Prvý máj bol kedysi veľmi zaujímavým sviatkom. V ten deň sa konali ľudové veselice a majálesy. Rozšírené boli rôzne zvyky a tradície, predovšetkým stavanie či sadenie „májových stromov".
História sviatku práce sa začala písať, keď sa odborové zväzy v USA a v Kanade rozhodli, že budú spoločne presadzovať osemhodinový pracovný čas.
Na niekoľkých miestach demonštrácie vyústili v strety s políciou a zatýkanie, najhoršia bola zrejme situácia vo Francúzsku.
Pri stavbe mája spadol kmeň stromu, ktorý chlapca zavalil.
Viac ako tristo mŕtvych a množstvo zranených. Nie, neuvádzame bilanciu výbuchov na Srí Lanke, ale výsledok bitky o Komárno pred 100 rokmi.
Mestský festival - 1.MÁJ - Deň otvorených ateliérov 2019 privíta návštevníkov už po deviaty raz. Predstaví tvorbu stálych, ale aj nových členov komunity sídliacich v priestoroch Novej Cvernovky.