Prvá svetová vojna významne zasiahla do slovenských dejín a vyhasli počas nej životy desiatok tisíc Slovákov.
Pôvodne sa nazývala Veľkou vojnou. Až po druhej svetovej ju premenovali na prvú svetovú. Vypukla po lokálnych ozbrojených konfliktoch na Balkáne.
Do rakúsko-uhorskej armády bolo mobilizovaných viac ako 400 000 vojakov z územia dnešného Slovenska, pričom vyše 70 000 z nich v tejto vojne zahynulo.
Deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň vojnových veteránov.
Ak sa vianočné prímerie podarilo dosiahnuť uprostred prvej svetovej vojny, prečo to nešlo dnes?
IGOR GREXA: Vojny sa nezačínajú zo dňa na deň. Vojna prichádza vždy dlho pred začiatkom predstavenia, vstupuje bočným vchodom a trpezlivo vyčkáva v predizbe.
Autor Hobita, Pána prsteňov a (spolu)zakladateľ celého jedného literárneho žánru – fantazy - John Ronald Reuel Tolkien nám zostal v pamäti ako dôstojný sivovlasý profesor a oxfordský učenec.
OLIVER BAKOŠ: V týchto chvíľach si iba niektorí z nás živšie pripomenú, že sa pred sto rokmi skončila Veľká vojna, ako sa vtedy označovala.
Európska civilizácia prežila už niekoľko pokusov o samovraždu. Jeden z najvážnejších predstavovala prvá svetová vojna, ukončená pred 100 rokmi.
Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie 10. a 11. novembra v novej budove premiéru inscenácie Projekt 1918 na motívy próz Josepha Rotha.
Európska civilizácia prežila už niekoľko pokusov o samovraždu. Jeden z najvážnejších predstavovala prvá svetová vojna, ukončená pred 100 rokmi.
Na najväčšom vojnovom cintoríne na Slovensku z 1. svetovej vojny v okrese Stropkov leží 8662 vojakov. Po ôsmich rokoch ho konečne obnovili.
Odhalia monument na cintoríne, pripravujú reprint historických pohľadníc a razbu dobových vyznamenaní.
V Banskej Bystrici obnovujú vojenský cintorín z prvej svetovej vojny. Hotový by mal byť do 11. novembra, na sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny.
Archívny filmový záznam z prvej svetovej vojny po prvý raz kolorizovali a konvertovali do trojrozmernej podoby (3D) v novej dokumentárnej snímke režiséra Petra Jacksona.
Je 100 rokov od bitky pri talianskej rieke Piava, jednej z rozhodujúcich v prvej svetovej vojne. Zapojila sa do nich aj samostatná česko-slovenská armáda v Taliansku.
Štyridsaťštyri Slovákov odsúdených na smrť v jednom jedinom procese a ešte v ten istý deň aj popravených. Stalo sa to pred 100 rokmi v srbskom meste Kragujevac.
Keď poručíka Jozefa Kissa 27. mája 1918 pochovávali v juhotirolskom Pergine, naraz sa nad smútočným sprievodom objavili nepriateľské lietadlá.
Odhaduje sa, že počas prvej svetovej vojny zahynulo asi 10 miliónov vojakov a 5-7 miliónov civilných obyvateľov. Napriek tomu v tom čase vo svete vyčíňal oveľa horší zabijak.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo holandského diplomata. Historici odhadujú, že v bývalej Osmanskej ríši bolo pred vyše storočím zavraždených približne 1,5 milióna Arménov.