Prebehlíkom z rakúsko-uhorskej armády hrozila v prípade zajatia poprava. Aj preto sa premiér Talianska sklonil pred Štefánikom, ktorý ponúkol pomoc talianskemu vojsku.
TOMÁŠ ŠVEC: Aktom podpísania prímeria 11. novembra 1918 sa skončila prvá svetová vojna, ktorá priniesla smrť osem miliónom vojakov.
So samopalom v rukách a v kanadách dobehlo v stredu do cieľa na Cintoríne prvej svetovej vojny v Bratislave takmer 50 vojakov. Z civilov sa na súťaži zúčastnili len piati.
Pamiatku obetí 1. svetovej vojny si v Británii pripomenuli aj členovia kráľovskej rodiny. Kvetinu divého maku "nasadili" aj princ Villiam s manželkou Kate.
Mala to byť vojna, ktorá skončí všetky vojny, a nikto nečakal, že bude dlhá. Nakoniec trvala štyri roky a vyžiadala si vyše 16 miliónov obetí.
Tvrdé boje počas I. svetovej vojny, ktorej 100. výročie si v týchto dňoch pripomíname, sa odohrávali aj na území dnešného Slovenska.
V deň, keď bola vojna vyhlásená, ju v Prešporku predpovedali noviny a ľudia si začali robiť zásoby. Na dedinách sa miestni obávali najmä toho, kto sa postará o úrodu.
Presne pred sto rokmi, 28. júla 1914, vyhlásilo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku. Obyvateľom monarchie, teda aj Slovenska, to bolo oznámené cisárskym manifestom Mojim národom.
Obrovský požiar môže vzbĺknuť aj z malej, zdanlivo chladnúcej pahreby, v ktorej to dlho tlie a plamene z nej vyšľahnú akoby znenazdania.
SVETOZÁR KRNO: Nie každé výročie je vhodné na oslavu. Pred storočím vypukla na starom kontinente vojna, ktorá dosahom prekročila európske hranice a získala tak prívlastok svetová.
Argumentujeme, že veľmoci nebudú medzi sebou bojovať, pretože máme globalizáciu a sme ekonomicky prepojení,“ pripomenul pre Pravdu expert na medzinárodné vzťahy.
VLADIMÍR PETRÍK: Keď pred sto rokmi vypukol svetový vojnový konflikt, drastickým spôsobom zasiahol do osudov jednotlivcov a národov vrátane nášho.
Ako prvý vojnový konflikt v dejinách zasiahla prvá svetová vojna takmer celý svet a zahynulo v nej približne desať miliónov vojakov a 8,5 milióna civilistov.
Tuhý korienok má presvedčenie, že slobodomurári sa usilujú o nadvládu nad ľudstvom. Nejeden človek je rád, ak sa mu všetky trápenia sveta vysvetlia jasne a jednoducho.
Tradičnej vojenskej prehliadky sa zúčastnili zástupcovia 72 krajín, ktoré sa zapojili do 1. svetovej vojny. Od jej vypuknutia uplynie 100 rokov.
Jatky na bojiskách Veľkej vojny umožnili nové zbrane, ktoré vznikli vďaka technologickému pokroku - tanky, plameňomety, jedovatý plyn, lietadlá.
Vojaci zajatci, ktorí z bojov 1. svetovej vojny prišli zmučení, museli v tábore žiť pod holým nebom viac ako mesiac, holí, bosí a otrhaní, vystavení všetkým nepohodám.
Prvá svetová vojna je v tieni tej druhej, napriek tomu, že slovenské straty boli v konflikte medzi rokmi 1914 až 1918 väčšie ako v rokoch 1939 až 1945.
Na začiatok vojny, jej priebeh a záver mali bezprostredný vplyv aj charaktery a skutky jednotlivcov.
Bola to vojna, ktorá prvýkrát zasiahla do každodenného života más civilného obyvateľstva, hovorí o prvej svetovej pre Pravdu historička Gabriela Dudeková.