KAROL LOVAŠ: Nikto demokracii neublíži viac ako tí, ktorí nepochopili, čo to znamená – byť demokratom. Umelé osobnosti. Prázdne nádoby.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: V Latinskej Amerike chodili inštruktori s heslami: každý môže byť bohatý, ale bohatý nemôže byť každý.
Pieseň zachytáva pravdivý príbeh mladého českého židovského páru a je zasadený do obdobia druhej svetovej vojny a povojnových rokov. Kamelot natáčali videoklip blízko obce Věžnice u Polné na Vysočine.
V špeciálnom podcaste k 33. výročiu novembra 1989 si vypočujte historika z Ústavu pamäti národa Petra Jašeka, osobnosť Nežnej revolúcie, herca Milana Kňažka a Zuzanu Mistríkovú, jednu z lídrov študentského hnutia, neskôr poslankyňu federálneho zhromaždenia za Verejnosť proti násiliu.
Podľa poslanca dostali demokracia, sloboda, právny a sociálny štát za posledné dva roky „neuveriteľne na frak“.
IGOR DANIŠ: Na nežnú revolúciu sa pozeráme cez okuliare bezútešnej súčasnosti, cez udalosti v 90. rokoch či osobné premrhané príležitosti.
Prezidentka navštívila Prahu, aby si aj v hlavnom meste Českej republiky pripomenula Deň boja za slobodu a demokraciu.
Organizátori prízvukujú, že okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.
ĽUBOMÍR FELDEK: Boj za slobodu, to nie sú konské dostihy – predsa len si však dožičme tichú radosť, že čosi vzniklo na Slovensku o dve hodiny skôr než v Čechách. Nestáva sa to každý deň.
Ľudia s pozitívnym vzťahom k Novembru 1989 sa vyznačujú silnejšou podporou princípov liberálnej demokracie.
Festival proti násiliu prinesie 17. novembra spojenie štyroch podujatí v centre Bratislavy. Koncert Pre všímavých, Biela vrana, Stredoeurópske fórum i koncerty v klube Fuga.
Okrem príchodu slobody priniesli prvé porevolučné roky aj nebývalý nárast kriminality. Rigo symbolizoval ich najtemnejšiu, vlčiu, strach naháňajúcu tvár.
Symbolom Nežnej revolúcie sú Modlitba pro Martu a Sľúbili sme si lásku, ale aj 'dalšie české a slovenské piesne.
K presunu protestujúcich zo Šafárikovho námestia vyzval na zhromaždení Milan Mazurek, pôsobiaci v mimoparlamentnom hnutí Republika.
Kufre na Poštovej ulici umiestnili politici Hipš, Hlina a Ravasz. Vláda by podľa nich nemala zabúdať na reformy, aby mali ľudia dôvod na návrat na Slovensko.
Líder strany Smer Robert Fico opäť kritizoval vládu a prezidentku za zmarenie referenda.
17. november si Česko pripomína odpor voči nacistickej okupácii v roku 1939 aj udalosti z roku 1989, vedúce k pádu komunistického režimu.
Prezidentka Čaputová aj premiér Heger položili veniec k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu.
S vývojom po Nežnej revolúcii sú spokojnejší mladí ľudia, väčšia spokojnosť s dianím po páde socializmu panuje v Česku.
"Cítili sme strach, ale väčšina z nás zostala napriek tomu odhodlaná protestovať," hovorí Milan Novotný, spoluorganizátor študentského pochodu za slobodu.