Festival proti násiliu prinesie 17. novembra spojenie štyroch podujatí v centre Bratislavy. Koncert Pre všímavých, Biela vrana, Stredoeurópske fórum i koncerty v klube Fuga.
Okrem príchodu slobody priniesli prvé porevolučné roky aj nebývalý nárast kriminality. Rigo symbolizoval ich najtemnejšiu, vlčiu, strach naháňajúcu tvár.
Symbolom Nežnej revolúcie sú Modlitba pro Martu a Sľúbili sme si lásku, ale aj 'dalšie české a slovenské piesne.
K presunu protestujúcich zo Šafárikovho námestia vyzval na zhromaždení Milan Mazurek, pôsobiaci v mimoparlamentnom hnutí Republika.
Kufre na Poštovej ulici umiestnili politici Hipš, Hlina a Ravasz. Vláda by podľa nich nemala zabúdať na reformy, aby mali ľudia dôvod na návrat na Slovensko.
Líder strany Smer Robert Fico opäť kritizoval vládu a prezidentku za zmarenie referenda.
17. november si Česko pripomína odpor voči nacistickej okupácii v roku 1939 aj udalosti z roku 1989, vedúce k pádu komunistického režimu.
Prezidentka Čaputová aj premiér Heger položili veniec k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu.
S vývojom po Nežnej revolúcii sú spokojnejší mladí ľudia, väčšia spokojnosť s dianím po páde socializmu panuje v Česku.
"Cítili sme strach, ale väčšina z nás zostala napriek tomu odhodlaná protestovať," hovorí Milan Novotný, spoluorganizátor študentského pochodu za slobodu.
PETER WEISS: Tridsaťdva rokov po Novembri sa spoločnosť otriasa v kríze. Neschopná vláda arogantne brýzga na občanov a v dôsledku straty dôvery sa uchyľuje k autoritárskym metódam vládnutia.
Ak bude narušený verejný poriadok, polícia bude konať.
Kniha Študentský prológ k Nežnej revolúcii – Bratislava 16. november 1989 získala Cenu Egona Erwina Kischa. Vtedajšie udalosti pripomína výstava.
Po brutálnom potlačení študentskej demonštrácie v Prahe 17. 11. 1989 sa Československo ocitlo v stredobode pozornosti CIA. Tá po 30 rokoch odtajnila časť dokumentov.
JOZEF LENČ: Slovensko je „mafiánsky štát“, povedal kedysi prezident Andrej Kiska. Lenže „mafiánske“ praktiky politickej moci nie sú u nás ničím novým. Skôr sa zdá, že sú akousi našou politickou tradíciou.
MARIÁN REPA: To sú ale paradoxy! Tí, ktorí si November ani nevšimli, majú zrazu potrebu si ho pripomínať. Tí, ktorí sa všemožne usilujú o zvrhnutie demokracie, jej majú plné ústa. Čo sa to stalo?
JURAJ DRAXLER: Veľa ľudí vníma politiku v naratívnych schémach rozprávok a povestí. Ak je vývoj v spoločnosti problematický, tak zrejme preto, že tam „hore“ je zlý kráľ.
Výsledkom nežnej revolúcie, ktorú iniciovali študenti, bolo zvrhnutie komunistického režimu. Ako sa odvtedy Slovensko zmenilo?
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Je dobré zavše pripomenúť, že živočíšna nenávisť tu nie je ako nejaké dedičstvo chybnej genetickej informácie či potvrdenie duševnej inferiority „slovače“.
S časovým odstupom dokážeme mnohé udalosti vysvetliť hádam objektívnejšie, bez ideologických klišé, tlakov zvonku a osobného emotívneho nasadenia.