Kasárne neopúšťať! Tento rozkaz dostali sovietske jednotky rozmiestnené v bývalom Československu na pokyn Michaila Gorbačova hneď na začiatku nežnej revolúcie.
Výstava Filozofi v novembri 1989 - od nepovolenej demonštrácie k študentskému štrajku bude prístupná do 6. decembra.
Retro električka v Bratislave pripomína výročie 30 rokov od nežnej revolúcie. Slúži ako infopoint a pozýva na tematickú výstavu k "nežnej" na Bratislavskom hrade.
Tabuľa pripomína Pochod slobody z Bratislavy do tohto hraničného mesta, na ktorý sa vydali Slováci pred 30 rokmi.
Tridsať rokov po nežnej revolúcii sa dve mladé autorky Zuzana Palovič a Gabriela Beregházyová podujali načrtnúť v knihe portrét režimu.
PETER TAKÁČ: Ľudia na zhromaždeniach síce požadovali slobodu (zbavenú od rodinkárstva a protekcionizmu), no namiesto nej dostali slobodu bez rovnosti.
Prečítajte si, čo písala Pravda pred 30 rokmi, 27. novembra 1989.
Prečítajte si, čo písal denník Pravda 26. novembra pred 30 rokmi.
Prečítajte si, čo písal denník Pravda 23. novembra pred 30 rokmi.
Výstava Moc bezmocných v bratislavskej Kunsthalle sa koná pri príležitosti tridsiateho výročia novembrových udalostí.
IVAN HOFFMAN: Jedno majú študenti naprieč časom spoločné. Neochotu akceptovať premisu, že žijú v najlepšom možnom svete. Hádam je to tým, že nezažili horší.
Jedenásti výtvarníci sformulovali v Novembri 89 protest. Revolúciu znežnili ženy. Ako sa Klaus nezaprel a čo objavil americký historik v našich kronikách?
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Podvečer. Začínajú sa správy. Z každého prijímača vyskakuje Kočnerova Threema. Na všetkých kanáloch to isté, len v inom poradí.
Tridsať rokov nie je až tak veľa, aby si väčšina z nás časy socializmu nepamätala. A neporovnávala. Skúsili sme to aj my - na číslach. Mali sme sa lepšie, alebo sa žije lepšie dnes?
Nemecký politológ Dirk Dalberg, ktorý už štyri roky žije na Slovensku, hovorí, že nežná revolúcia síce bola dôležitá, ale bola iba ďalšou v poradí.
MARIÁN REPA: Nič netrvá večne. No oproti minulosti sa 30 rokov nerušeného ponovembrového vývoja, ktoré si v týchto dňoch pripomíname, javí priam ako večnosť.
V znamení tridsiatky sa nesie vzostup aj pád slovenského poľnohospodárstva, dosiahnutie potravinovej sebestačnosti aj jej strata.
SVETOZÁR KRNO: Keď sa VPN nadýchla moci, uzatvárala sa do seba. Chytila viaceré choroby, ktoré na bývalej štátostrane kritizovala, a začínala mať sklony k sektárskemu mysleniu.
Rozhovor Pravdy s českým právnikom, filozofom a sociológom Jiřím Přibáňom, ktorý pôsobí ako profesor na Cardiffskej univerzite.
PETER WEISS: Slovensko malo prvenstvo vďaka prvému otvorenému televíznemu dialógu v Bratislave. Ďalším prvenstvom bolo, že ÚV KSS sa vzdal vedúcej úlohy strany.