V druhej svetovej vojne sa nebojovalo len tankami, lietadlami a automatickými zbraňami. Znepriatelené strany nasadili zbraň, novú, propagandistickú: rozhlas.
Napriek nemeckým chvastavým slovám, že odpor Slovákov zlikvidujú za niekoľko hodín, my sa držíme, ba niekde prechádzame i do protiútoku, písala Pravda o SNP 20. septembra 1944.
"Nebudem mať dovtedy pokoja, pokiaľ len jeden Nemec bude na našom území. Čakám netrpezlive, kedy pôjdem do línií," povedal mladý partizán v reportáži Pravdy z 19. septembra 1944.
Meno partizán stalo sa pojmom bojovníka za slobodu, človeka, ktorý vie obetovať všetko bez náhrady - citujeme z rozhovoru s partizánom, ktorý Pravda priniesla presne pred 70 rokmi.
Sú to typy vždy sa opakujúce: typy ľudojedov, lupičov, vrahov-sadistov, pasákov, omedzencov a tupcov - Tak opisuje Pravda zo 16. septembra 1944 pochod nemeckých zajatcov Moskvou.
Slávna červená armáda - armáda pracujúceho ľudu - prekročila vo štvrtok v noci slovenské hranice! Túto vetu napísala povstalecká Pravda 15. septembra 1944 vo svojom 6. čísle.
Nie, my Slováci neprijali sme a nikdy neprijmeme zvrátené náhľady nacistov a ich pomáhačov o nadriadení jedného národa nad druhým, píše Adam Chlieb v 5. čísle povstaleckej Pravdy.
Pri Prievidzy sostrelily naše jednotky 1 nepriateľské lietadlo, tvrdí situačná správa z frontu. Vyšla pred 70 rokmi v povstaleckej Pravde z 13. septembra 1944.
Od jeho míny vyletel do vzduchu nejeden vlak s hitlerovcami a zbraniami, píše sa o slovenskom partizánovi bojujúcom v Rusku v treťom čisle povstaleckej Pravdy z 12. septembra 1944.
Pripravili sme pre vás seriál ukážok z povstaleckej Pravdy, ktorá začala vychádzať 9. septembra 1944. Táto je z druhého čísla.
Slová pravdy budeme prinášať v týchto novinách... Tak sa začínal úvodník – dnes by sme povedali editoriál - v prvom čísle povstaleckej Pravdy, ktoré vyšlo presne pred 70 rokmi.
Presne pred 70 rokmi vyšlo prvé číslo povstaleckej Pravdy. Seriál, ktorý sme pripravili, prinesie titulné strany a články z jednotlivých vydaní. Čítajte príhovor predsedu KSS Karola Šmidkeho.
Mnohé diela, ktoré ponúka Nepovinná výstava v košickej Hale umenia/Kunsthalle, majú charakter komentára nie k samotnému Slovenskému národnému povstaniu, ale k jeho oficiálnej prezentácii.
IGOR RINTEL: Ak by som mal nájsť nejaký vhodný prívlastok vystihujúci Slovensko posledných dní, asi by som siahol po slove schizofrenický.
IGOR BAKA: V roku storočnice začiatku prvej svetovej vojny si pripomíname aj výročie vyhlásenia tej druhej. Obidve hrozivé udalosti niekto vyvolal.
OLIVER BAKOŠ: Pozerajúc dokument a besedu o SNP, ktoré pred pár dňami sprostredkovala verejnoprávna televízia, človeku príde na um a prekvapí ho nejedna otázka.
VLADIMÍR PETRÍK: SNP bolo najmasovejšie vystúpenie v slovenskej spoločnosti v mene slobody, demokracie, šťastnejšej budúcnosti. Ako naň zareagovala slovenská literatúra?
RTVS odvysielala kontroverzný dokument o Povstaní. Historikmi kritiyovaný film ministerstvo kultúry bráni.
MARIÁN REPA: V utorok večer verejnoprávna televízia odvysielala kontroverzný dokument Povstanie. Slovensko 1939 – 1945.
ĽUBO DZURÁK: Vyvrcholenie osláv v Banskej Bystrici jednoznačne potvrdilo, že odkaz SNP žiť v mieri, spolupráci a priateľstve je pre nás veľkým záväzkom.