Režisérka Veronika Homolová Tóthová sa venuje príbehom tých, ktorí sa postavili zlu. "Len čo pripustíme, že nejakej skupine môžeme časť jej slobody zobrať, nakoniec niekto siahne aj na našu slobodu", hovorí. Natočila dokument Naša Líza o francúzsko-slovenskej partizánke.
V novom filme režisérky Veroniky Homolovej Tóthovej Naša Líza ožíva mladé dievča z Francúzska, ktoré na Slovensku spolu s celou rodinou vstúpilo do Povstania. Čo ju spája so Slovenskom, ako sa sem dostala, aká bola? A ako zomrela?
ANDREA ELSCHEKOVÁ MATISOVÁ: Hoci Varšavské povstanie i SNP prebiehali s rovnakým cieľom a takmer v rovnakom čase, o tom poľskom sa vie u nás len málo.
Hoci z priamych účastníkov SNP už spomedzi Vernárčanov nežije nik, na dni tuhého odporu, s ktorým sa v tejto dedine nacisti stretli, miestni odmietajú zabudnúť.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Slovenské národné povstanie patrí k tej časti histórie slovenského národa, na ktorú môžeme byť hrdí - vďaka nemu sa po druhej svetovej vojne Slovensko zaradilo medzi víťazné štáty.
Unikátny dokumentárny film Pohľad do priepasti nakrútil režisér Jaro Vojtek podľa knihy rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka Smrť v bunkri. Slovenská televízia ho vysiela 29. augusta večer.
V mladom veku bojovali so zlom. Podarilo sa im prežiť a teraz svedčia o utrpeniach spôsobených vojnou.
Obavy z bomby ráno uzavreli brány do Múzea SNP zhruba na hodinu.
Niektorých to znechutilo, iní s tým nemali problém. Vstupy do Múzea SNP strážia policajti a nepustia nikoho, kto neprejde dôkladnou kontrolou.
Rýľ, s ktorým urobil Dubček výkop, je stále v múzeu ako zbierkový predmet.
Súčasťou osláv SNP bola prvýkrát slávnostná vojenská prísaha, ktorú zložilo takmer 600 absolventov základného vojenského výcviku.
Najprv menšie priestory, neskôr rozsiahla plocha. Múzeum SNP existuje v súčasnej podobe 55 rokov, keď sa presťahovalo do Pamätníka SNP. Túto impozantnú budovu stavali v rokoch 1967 - 1969.
Desiatky lokalít v Banskobystrickom kraji sú silno späté s historickými udalosťami Slovenského národného povstania
Ktosi nazval územie, ktoré pred 80 rokmi obsadili odporcovia Tisovho režimu, „povstaleckou republikou“. Bola štátom v štáte: od prvých dní musel vzdorovať nepriateľskej presile.
Zistite, čo viete o o historických udalostiach z 2. svetovej vojny.
Slovenská televízia divákom ponúkne priame prenosy z celonárodných osláv v Banskej Bystrici, archívne filmové klasiky i premiérové dokumenty. Pre poslucháčov si pestrý sviatočný program pripravil aj Slovenský rozhlas.
JURAJ MARUŠIAK: V SNP sa spojili sily, ktoré by za „normálnych“ okolností asi nemali veľa dôvodov spolupracovať. Napokon, nespolupracovali ani nikdy predtým a ani nikdy potom.
Polícia eviduje jeden výhražný mail, hrozbu preverujú. Zatiaľ je známy len jeden incident a policajti sú pripravení v prípade potreby zasiahnuť.
Vladimír Strmeň sa do Slovenského národného povstania zapojil ako 16-ročný. Súčasnej generácii odkazuje - nedopusťte viac podobné hrôzy!
Banskú Bystricu čakajú dvojdňové oslavy 80. výročia SNP. Väčšina slávnostných podujatí sa bude konať v dňoch 28. a 29. augusta v centre mesta