Absolventi stredoškolského alebo vysokoškolského štúdia nemajú bezprostredne po jeho ukončení voči Sociálnej poisťovni nijaké povinnosti.
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov.
Hľadanie zamestnania po absolvovaní školy nie je ľahké. Tu je niekoľko inšpirácií od personálnej agentúry Grafton recruitment vo forme jednoduchej rady.
Patríte k tisícom absolventov vysokých a stredných škôl? Odpovede na časté otázky o platovom manuáli pre začiatočníkov, pripravil platový portál platy.sk.
Zamestnávatelia potrebujú nových ľudí. Informácia, ktorú počuť z každého jedného rohu, však nemusí znamenať, že firmy sa pobijú o všetkých absolventov vysokých škôl.
Priemerný očakávaný plat čerstvých absolventov po prvýkrát prekonal hranicu 1 000 eur. Mladým Slovákom praje situácia na trhu práce
Študentom a budúcim absolventom škôl po ukončení školy a zamestnania popri štúdiu nevzniká automaticky nárok na dávku v nezamestnanosti.
Vysokoškolský diplom má na trhu práce nepochybne svoju hodnotu a firmy zaujíma, aké vzdelanie majú uchádzači o zamestnanie.
Viac ako štvrtina mladých ľudí s vysokoškolským diplomom pracuje na pozícii, kde by im stačila maturita.
Najžiadanejší na trhu práce sú absolventi odborov spojených s informatikou. Záujem je aj o absolventov technických odborov a ekonómov.
Vybrať si správne povolanie môže byť niekedy veľký problém.
Počet voľných pracovných miest na Slovensku rastie, uplatnenie absolventov na trhu práce je však stále slabé.
So zaujímavými zisteniami prišlo ministerstvo práce. Až 54 percent absolventov vysokých škôl podľa neho pôsobí v inej oblasti, ako vyštudovali.
Potreba užšieho prepojenia vysokoškolského štúdia s praxou je na Slovensku akútna. Po ukončení štúdia pracuje v inom v odbore, ako vyštudovali, až 57 % absolventov.
Skončili ste štúdium a nedarí sa vám zohnať si prácu podľa vašich predstáv? Zíva váš životopis prázdnotou a okrem úspešného záverečných skúšok sa nemáte čím pochváliť?
Zamestnanosť „čerstvých“ absolventov škôl na Slovensku sa zvyšuje a ku koncu minulého roka dosiahla 81,3 %. Vyplýva to z najnovších údajov Európskeho štatistického úradu.
Podľa odborárov je dôležitejšie zlepšenie pracovných podmienok a vybavenia nemocníc.
Strana navrhla, že ak absolventi medicíny odídu pracovať do zahraničia, mali by za štúdium zaplatiť. Ministerstvo zdravotníctva hľadá riešenia, ako ich motivovať.
Príchod nových vysokoškolských absolventov na trh práce býva u zamestnávateľov očakávaná udalosť. Nie každý z nich má však rovnaké šance nájsť si dobré miesto.
Úroveň vzdelania je výrazným činiteľom, ktorý má vplyv na plat a platový progres zamestnancov. Medzinárodný portál Paylab.com spravil analýzu v 13 európskych štátoch.