Weronika Gogola napísala knihu o svojom rodnom kraji a teraz nám ponúka svoj pohľad na Slovensko ako na svoju novú domovinu. Kniha týždňa: Ufo nad Bratislavou.
Ak sa vám vidí, že nevyhnutne potrebujete nové tričko alebo džínsy, skúste si najprv prečítať túto knihu.
"Je to výborný krok komisie Nobelovej ceny pozerať sa aj po dielach z iných kultúr," myslí si František Malík z vydavateľstva Brak.
Wojciech Tochman reflektuje Bosnu po skončení vojny.
Veľdielo vojnovej reportáže od spoluautora legendárnych hollywoodskych filmov Apokalypsa Francisa Forda Coppolu a Olovená vesta Stanleyho Kubricka.
„Bravúrne rytmická, komická, delirická i tragická“ kniha sa odohráva v malom bare s názvom Na sekeru sa nedáva v hlavnom meste Konga.
Koniec 19. storočia bol obdobím prvých pokusov o dobytie nedostupných pólov našej planéty. Na let balónom až na severný pól sa odhodlala aj trojica Švédov zo Štokholmu.
Strhujúca autobiografická kniha básnika, ktorý ako odporca režimu strávil štyri roky vo väzení, je svedectvom o odvahe, nezlomnosti, ale aj beznádeji.
„Čo vlastne v súčasnosti znamená feminizmus?“ pýta sa slávna esej, ktorú vo svojom hite citovala aj popová speváčka Beyoncé.
Erik Baláž je vplyvný ochranársky aktivista i vnímavý filmár. O čom však premýšľa, keď sa sám túla divokou prírodou? Odpoveďou je osobná knižná esej Stratená voda.
Kniha Roztratení Nemci môže citlivé duše s „národným“ povedomím poriadne nahnevať. Karl Markus Gauss je totiž nielen veľmi zručný štylista, ale aj vynikajúci a nemilosrdný pozorovateľ.
Jeden je agent vietnamských komunistov, druhý slúži juhovietnamskému demokratickému režimu. Sú dvaja a pritom je len jeden.
Médiá informujú o konfliktoch na Blízkom východe, no to, ako extrémne nebezpečný stav v krajine vplýva na bežných ľudí, opomínajú. Denníky z Rakky sú aj preto nesmierne dôležitá kniha.
Diskutovať s fašistami alebo nie? Dokážeme rozhovorom zmeniť svetonázor druhého človeka? Alebo sa máme pokúsiť pochopiť konanie, ktoré sa nám absolútne prieči?
Posvätné prostitútky, tanečníci, do ktorých sa prevteľujú bohovia, kŕmiči lebiek i mníška, ktorá sa dobrovoľne vyhladuje na smrť. To nie sú obrázky z ďalekej minulosti, ale zo súčasnej Indie.
Máte príliš krátke nohavice – zbičovať! Vlastníte mobilný telefón – odťať hlavu! Takáto je každodenná realita obyvateľov sýrskeho mesta Rakka, ktoré od roku 2013 ovláda Islamský štát.
Litva, Spiš a Ukrajina. Čo spája vrcholy tohto zvláštneho trojuholníka? Všade tu žijú roztrúsené a zabudnuté nemecké menšiny.
Hlavný hrdina Daniel Wend prichádza do fiktívneho stredoeurópskeho mesta Braslavy ako cudzinec, aby ho z neho vypudili jeho vlastné výtvory, vendelíni.
Stredovek? Nie, severný Kaukaz. To miesto, o ktorom sa nehovorí a keď, tak sa iba šepká. Akoby ani nejestvovalo... Irena Brežná ho objavuje v knižke Vlčice zo Sernovodska.
Svetlana Alexijevič, držiteľka Nobelovej ceny za literatúru v roku 2015, venovala jednu zo svojich kníh Afganistanu.