Pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu.
Zamerať sa plánuje najmä na aktivity militantného hnutia Taliban a regionálnej odnože Islamského štátu - Islamského štátu-Chorasán.
Ide totiž podľa neho o praktiku, ktorá je v rozpore s jeho interpretáciou islamského práva.
Radikálne islamistické hnutie Taliban napriek svojej žiadosti nedostalo možnosť vystúpiť na súčasnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.
Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.
Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí "určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok".
Podľa Talibanu sú takéto tresty nevyhnutné pre boj so zločinom. Militantné hnutie sa zatiaľ nerozhodlo, či bude popravovať verejne.
Popri Valnom zhromaždení OSN v New Yorku sa konalo neformálne zasadnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ venované situácii v Afganistane.
Desať civilistov, z toho sedem detí, zomrelo koncom augusta po útoku dronom omylom, priznali Spojené štáty a ospravedlnili sa.
Do škôl sa môžu vrátiť len žiačky v prvej až šiestej triede.
Európsky parlament vyzval aj na posilnenie humanitárnej pomoci a koordinované úsilie zamerané na ochranu najzraniteľnejších osôb.
Fasihuddína prezývajú "dobyvateľ severu".
Musíme odvrátiť riziko veľkého hladomoru, uviedla Leyenová.
Islam prísne zakazuje pitie alkoholu a navyše Taliban uplatňuje prísnu podobu islamského práva šaría, takže si členovia hnutia alkohol pravdepodobne nevychutnajú.
Polovica afganskej populácie je v súčasnosti v ohrození, vrátane viac než štyroch miliónov žien a zhruba desiatich miliónov detí, uviedol francúzsky minister zahraničia.
Nedovolíme chlapcom a dievčatám študovať spolu, povedal minister.
Spojené štáty pozastavili všetky lety smerujúce do USA z dvoch amerických základní nachádzajúcich sa v Nemecku a Katare, kam boli dočasne dopravené osoby evakuované z Afganistanu.
Afganský viceprezident Amrulláh Sálih je jedným z vodcov protitalibanského odporu v údolí Pandžšír.
Žurnalistov zatkli na proteste za práva žien v Kábule.
Informoval o tom americký podnikateľ židovského pôvodu Moti Kahana, ktorý organizoval jeho evakuáciu.