Pozitívny výsledok bol potvrdený u dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer. Okres revúca sa tak stal už jedenástym s potvrdeným výskytom afrického moru ošípaných.
Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujú veterinári už 367 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
Ide o rozšírenie afrického moru ošípaných na územie, ktoré v rámci aktívneho a pasívneho monitoringu doteraz nepotvrdzovalo výskyt.
Chovatelia ošípaných si môžu najneskôr do 23. októbra 2020 splniť povinnosť a bezplatne zaregistrovať svoje chovy. Ak tak spravia nehrozia im finančné sankcie.
Spojili sa v nej veterinári, poľovníci, poľnohospodári, starostovia obcí a chovatelia ošípaných.
Berlín potvrdil, že choroba bola zistená u mŕtveho diviaka neďaleko poľských hraníc.
U domácich ošípaných pribudli tento týždeň ďalšie tri ohniská nákazy afrického moru ošípaných (AMO), všetky v Trebišovskom okrese.
Ďalší prípad afrického moru ošípaných (AMO) najnovšie potvrdili v domácom chove v obci Mokrance v okrese Košice - okolie. Ide o šieste ohnisko nákazy AMO u domácich ošípaných v tomto roku na Slovensku.
Nové ohnisko nákazy sa nachádza na východe Slovenska. Na Slovensku evidujeme celkovo 223 prípadov AMO. Agrorezort opätovne vyzýva k mimoriadnej opatrnosti
Africký mor ošípaných môže úplne zdecimovať výrobu bravčového mäsa na Slovensku.
K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto zaznamenali pozitívny nález v okrese Rožňava a najnovšie pribudol okres Rimavská Sobota.
Ide o piaty okres SR, ktorý zasiahla táto nákaza.
Africký mor ošípaných je vírusová choroba, ktorá sa na ľudí neprenáša.
Ide v poradí o 213. prípad diviaka nakazeného AMO na Slovensku.
Správcovia lesov majú zabezpečiť oznámenie tabuľami o zákaze vstupu do lesa.
Ceny mäsa z diviaka klesli na historické minimum, ale spotrebitelia oň neprejavujú veľký záujem. Odbyt diviny viazne v Európe viazne.
Európska komisia zrušila pre Slovensko stanovenú infekčnú oblasť afrického moru ošípaných (AMO).
Cieľom je zastaviť šírenie afrického moru ošípaných, ktorý sa objavil na západe Poľska.
Africký mor ošípaných podľa šéfa Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) pravdepodobne spôsobí uhynutie približne štvrtiny svetového chovu.
Africký mor ošípaných naplno ukazuje dôsledky šíriacej sa nákazy aj u chovateľov, ktorí majú zdravé zvieratá, len ich chovajú v infikovaných oblastiach.