Africký mor ošípaných zasiahol jednu zo štyroch najväčších fariem prasníc v Jesenskom v okrese Rimavská Sobota, v pondelok potvrdili Pravde výskyt AMO aj v Brutoch v okrese Nové Zámky.
Alojz Kaššák z poľovníckej komory nám priblíži lov diviakov očami poľovníkov. Jozef Bíreš z veterinárnej a potravinovej správy hľadá riešenia proti šíreniu moru.
Naprieč celým svetom sa šíri africký mor ošípaných a likviduje ich po miliónoch. Živé dvory premieňa na farmy duchov ako v družstve Agrospol Boľkovce.
JOZEF SEDLÁK: Keby bol niekto v r. 1989 povedal, že raz bude Slovensko ročne dovážať potraviny za dve miliardy eur, asi by ho všetci vysmiali. Rozpad výroby bravčového mäsa teraz dovršuje africký mor ošípaných.
Prípad je závažný z toho dôvodu, že ide o veľkochov ošípaných, kde je približne 7 400 ošípaných.
Ak Slovensko nemá v blízkom období prísť o posledného pol milióna ošípaných, musia aj najmenší chovatelia zaregistrovať svoje prasiatka v Centrálnom registri hospodárskych zvierat.
Nákaza sa rozšírila do ďalších troch okresov - Detva, Zvolen a Stará Ľubovňa, Celkovo je ich už osemnásť.
Pozitívny výsledok bol potvrdený u dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer. Okres revúca sa tak stal už jedenástym s potvrdeným výskytom afrického moru ošípaných.
Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujú veterinári už 367 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
Ide o rozšírenie afrického moru ošípaných na územie, ktoré v rámci aktívneho a pasívneho monitoringu doteraz nepotvrdzovalo výskyt.
Chovatelia ošípaných si môžu najneskôr do 23. októbra 2020 splniť povinnosť a bezplatne zaregistrovať svoje chovy. Ak tak spravia nehrozia im finančné sankcie.
Spojili sa v nej veterinári, poľovníci, poľnohospodári, starostovia obcí a chovatelia ošípaných.
Berlín potvrdil, že choroba bola zistená u mŕtveho diviaka neďaleko poľských hraníc.
U domácich ošípaných pribudli tento týždeň ďalšie tri ohniská nákazy afrického moru ošípaných (AMO), všetky v Trebišovskom okrese.
Ďalší prípad afrického moru ošípaných (AMO) najnovšie potvrdili v domácom chove v obci Mokrance v okrese Košice - okolie. Ide o šieste ohnisko nákazy AMO u domácich ošípaných v tomto roku na Slovensku.
Nové ohnisko nákazy sa nachádza na východe Slovenska. Na Slovensku evidujeme celkovo 223 prípadov AMO. Agrorezort opätovne vyzýva k mimoriadnej opatrnosti
Africký mor ošípaných môže úplne zdecimovať výrobu bravčového mäsa na Slovensku.
K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto zaznamenali pozitívny nález v okrese Rožňava a najnovšie pribudol okres Rimavská Sobota.
Ide o piaty okres SR, ktorý zasiahla táto nákaza.
Africký mor ošípaných je vírusová choroba, ktorá sa na ľudí neprenáša.