Africký mor ošípaných podľa šéfa Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) pravdepodobne spôsobí uhynutie približne štvrtiny svetového chovu.
Africký mor ošípaných naplno ukazuje dôsledky šíriacej sa nákazy aj u chovateľov, ktorí majú zdravé zvieratá, len ich chovajú v infikovaných oblastiach.
Ide o ďalší prípad odkedy sa pred dvoma mesiacmi objavil africký mor v Trebišove.
Za posledné dva týždne neevidovali nový výskyt afrického moru ošípaných (AMO), situácia je napriek tomu vážna, informovala ministerka Gabriela Matečná.
Ide o preventívne opatrenie pred ďalším prenosom afrického moru ošípaných.
Číňania sa v priebehu jedného týždňa dohodli s Rusmi na dodávkach pšenice a sóje. Predtým trvala príprava takýchto dohôd celé mesiace.
Africký mor ošípaných komplikuje vláde oživenie poľnohospodárstva a potravinárstva a spotrebiteľom načiera hlbšie do peňaženiek.
Africký mor ošípaných (AMO) sa po okrese Trebišov pomaly blíži aj k druhému okresu v Košickom kraji, a to Košice - okolie.
Čo by sa stalo, keby africký mor prenikol do niektorého z veľkochovov ošípaných? Slovensku zostala jedna jediná kafiléria.
Tlak afrického moru ošípaných na Slovensko rastie. Veterinári a profesionálni chovatelia ho zatiaľ držia na uzde, ale denne sa objavujú nové prípady.
Ďalší prípad afrického moru ošípaných pribudol v obci Brehov v infikovanej oblasti na juhovýchode Slovenska v okrese Trebišov.
Platí to pre poľovné revíre v okresoch Michalovce a Sobrance.
Je umožnené použiť aj zakázaný spôsob lovu.
Ďalší prípad afrického moru ošípaných (AMO) v domácom chove na Slovensku zaznamenali v obci Svätá Mária v okrese Trebišov, v časti Pavlovo.
Päť prípadov afrického moru ošípaných v domácich chovoch a jeden medzi diviakmi. Taká je aktuálna slovenská bilancia.
Situácia v súvislosti s africkým morom ošípaných je podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej dramatická.
Stalo sa tak opäť na území Trebišovského okresu, konkrétne v poľovnom revíri v katastri obce Svätuša.
Africký mor ošípaných (AMO) na území Trebišovského okresu sa rozšíril o ďalšie dva prípady.
Zaznamenali ho v obci Veľký Kamenec v okrese Trebišov.
Prvý prípad afrického moru ošípaných sa vyskytol v nelegálnom domácom chove. Chovateľ mohol vírus preniesť odevom, topánkami zvonku.