Slovensko ako soľ potrebuje dohodu o poľnohospodárstve, ktorá by garantovala rozvoj klasických poľnohospodárskych podnikov, ale aj malých a mladých farmárov, tvrdí Ivan Oravec.
Farmári sa musia pripraviť na to, že priame platby vyplácané na pôdu budú po roku 2020 výrazne nižšie, a to možno až o polovicu.
Za kauzu okolo možného zneužívania agrodotácií boli odvolaní traja pracovníci Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP).
Problémy farmárov na východe nesúvisia s rezortom pôdohospodárstva, tvrdí ministerka.
Farmári navrhovali vo veci sporných agrodotácií na východe Slovenska iný termín, ministerstvo nekonkretizovalo, či ich ponuku prijme.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora je za ďalšie vyplácanie podpôr, no len pre čestných farmárov.
"Sme jedna z krajín EÚ, ktorá dostala počas nášho členstva v rokoch 2004 až 2017 najnižšie sankcie za porušenie", uviedla ministerka pôdohospodárstva.
Po prepuknutí kauzy okolo agrodotácií na východe na parkovisko či letisko sa bleskovo našli údajní vinníci. Odvolaní pracovníci však tvrdia, že sú v tom nevinne.
"Ak sa ukáže, že to tak bolo, tie dôsledky budú určite, aj pre stranu Smer aj pre mňa ako ministra, vyvodenie zodpovednosti so všetkým, čo k tomu patrí," uviedla ministerka pôdohospodárstva.
Firma Agro Porúbka získavala priame farmárske platby aj na pozemky, kde v skutočnosti bolo parkovisko, alebo išlo o cudzie záhradky a menšie vinice.
Informácie o jej obchodovaní ministra prekvapili, pretože sa domnieval, že pani Rošková vykonáva svoju lekársku prax.
Pre podozrenia v prípade agrodotácií padli aj tri hlavy vedúcich pracovníkov ústavu. Tí sa však proti obvineniam ohradili.
Úrad začal podnikať kroky v súvislosti s údajnými podvodmi a zlým hospodárením pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií.
JOZEF SEDLÁK: Spisovateľ Ján Jonáš napísal kedysi román Jedenáste prikázanie.
Len toľko, čo dovoľujú bruselské pravidlá dostali na priamych platbách a ostatných podporách farmy dvoch talianskych podnikateľov na východe Slovenska.