Za zlomový bod života považuje rok 1968. „Bol dlhší ako storočie," zdôrazňuje historik Ivan Laluha, blízky spolupracovník i priateľ Alexandra Dubčeka.
Deväť týždňov vzdoroval Alexander Dubček smrti, nakoniec zraneniam podľahol. Ani 30 rokov, čo odvtedy uplynulo, ani opakované vyšetrovanie autonehody nerozptýlili všetky otázniky.
Dubček veril, že spoločný štát Čechov a Slovákov sa zachová, pričom sa správal ako slovenský vlastenec, hovorí Boris Zala, ktorý sa stal jeho politickým spolupútnikom po novembri 1989.
Dubčeka nerehabilitovala Moskva, nerehabilitoval ho Gorbačov, ale námestia v Bratislave a v Prahe," povedal exdiplomat Peter Weiss.
Historik Stanislav Sikora spomína na dramatické udalosti invázie v 1968 z vlastnej skúsenosti, spolu so zaujímavými súvislosťami z "veľkej histórie".
Na Bratislavskom hrade sa do 30. apríla koná výstava Ľudská tvár - sloboda alebo smrť, venovaná storočnici Alexandra Dubčeka.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Víťazi spoločenského a politického prevratu vôbec nechápu, že niekto môže rozmýšľať inak a nemá prečo brániť ich svet.
Hudbu k Príbehu storočia bude komponovať taliansky hudobný skladateľ Alessio Vlad.
JÁN GÁBOR: Spájanie myšlienok, ľudí a národov je najväčším čarom diplomacie. Znovu som si to uvedomil pri spomienke na Alexandra Dubčeka v roku stého výročia jeho narodenia.
LADISLAV VOLKO: Také pomenovanie nesie ulica Alexandra Dubčeka v hlavnom meste Indickej republiky Naí Dillí.
V období invázie do Československa nielenže neexistoval internet, ale bola aj obmedzená dostupnosť elektronických médií.
"Pražská jar je zabudnutá, Alexander Dubček je záhradníkom v Bratislave," spieva Alice Dona na konci skladby.
Dlhé roky som bola hlásateľkou, píše Dana Hermannová. V roku 1966 mi navrhli, aby som prešla na pozíciu "správarky". Netušila som, že ma tu čaká osudový okamih.
Len málo ľudí sa s Alexandrom Dubčekom stretávalo počas jeho vnútorného exilu. Patril medzi nich profesor najnovších dejín Ivan Laluha. O čom sa zhovárali?
Alexander Dubček je mimoriadnou osobnosťou slovenských i československých dejín. Jeho osudy v sebe nesú hlavné nádeje a drámy, radosti i utrpenia 20. storočia.
Prague, Czechoslovakia. Prvý tajomník ÚV KSČ, Praha. Dokonca len 1 slovo: Praha. A zakaždým rovnaký adresát. Poštári preto pohľadnice doručili bez problémov.
Bol milý, srdečný človek. Žiaden papaláš, absolútne normálny. Iskra v očiach, úsmev, príjemný hlas. Takto si spomína na Dubčeka fotograf Vladimír Benko.
Osobnosť Alexandra Dubčeka vyvoláva spory aj 29 rokov po jeho smrti. Akým bol človekom a politikom? Dajú sa jeho chyby ospravedlniť? Odpovedá Stanislav Sikora.
BORIS ZALA: Žiadnemu jednotlivcovi nesmieme brať možnosť názorového zrenia: veľká časť komunistov, tak ako Dubček, verili, že komunizmus je historickým stelesnením toho najspravodlivejšieho.
Alexander Dubček je kontroverznou osobnosťou, tak ako dejiny celého 20. storočia. Bol komunistom a nekompromisným antifašistom. S celou rodinou.