Rýľ, s ktorým urobil Dubček výkop, je stále v múzeu ako zbierkový predmet.
IVAN HOFFMAN: Naša pamäť je archív, v ktorom väčšina dôležitých historických udalostí chýba. Len výnimočne sme boli pri tom, čo zásadne ovplyvnilo naše životy.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Zvykneme sa pýtať sami seba, kto bol najväčší Slovák 20. storočia. Za tých sto rokov Slovensko malo len dvoch politických velikánov: Milana Rastislava Štefánika a Alexandra Dubčeka.
Z Paríža sa Američania dopočuli, že invázia je neodvratná. Naopak, ktorý komunistický líder neveril, že Moskva použije brutálnu silu?
Ako vyzeralo stretnutie šéfa Bieleho domu so sovietskym veľvyslancom, keď vojská krajín Varšavského paktu začali v auguste 1968 obsadzovať Československo?
Likvidácia Pražskej jari mala dôsledky aj pre politiku USA v Európe. Špekulácie o znížení počtu amerických vojakov na jej území boli zrazu zbytočné.
Sprístupnené dokumenty v archíve ministerstva zahraničných vecí USA obsahujú cenné informácie o udalostiach súvisiacich s inváziou do Československa.
"Dubček svojou oddanosťou demokracii, slobode a ľudským právam formoval tvár dnešnej Európy," povedal primátor Ludwig.
Príbeh storočia, tak nazývajú svoj ambiciózny filmový projekt producenti Andrej Antonio a Roberto Lecovci. Dvojica, ktorá stojí za produkciou divadelných komédií, má plány dobyť Hollywood.
Ruskí historici sú presvedčení, že obsadenie Československa v roku 1968 bolo potrebné. Jeden z nich chváli kolaboranta, ktorý zradil Dubčeka.
Prečítajte si zoznam nehôd, ktorých účastníkmi boli politici či členovia vlády alebo parlamentu.
Alexander Dubček veľmi rýchlo po svojom zvolení na čelo komunistickej strany klesol v očiach Leonida Brežneva. Poukazujú na to tajné správny CIA, ktoré americká spravodajská služba odtajnila po niekoľkých desaťročiach.
PETER WEISS: Dubčekova kľúčová rola v novembri 1989 sa spomína spravidla iba okrajovo. Pozornosť venovaná jeho osobnosti sa sústreďuje dominantne na jeho hriechy po sovietskej okupácii.
Film Muž, ktorý stál v ceste upriamuje pozornosť na osobnosť, ktorej sa - minimálne z pohľadu mojej generácie narodenej po nežnej revolúcii - nedostalo dostatočnej pozornosti.
V kinách si diváci môžu pozrieť dva nové filmy, v ktorých účinkuje Alexander Dubček a iní aktéri Pražskej jari.
O filme Muž, ktorý stál v ceste nám porozprával jeho režisér Petr Nikolaev.
Režisér Robert Kirchhoff nakrútil dokumentárny film Všetci ľudia budú bratia. Aký je odkaz Alexandra Dubčeka pre súčasníkov a čo by sa ho režisér opýtal, keby ho stretol?
Obraz vizionára sa skladá z ideálu a reality, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. Tak ho vidia svedkovia Dubčekovho života.
Nádeje vkladané do demokratizačného procesu vedeného Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila normalizácia.
Svetovú premiéru mal na festivale v Karlových Varoch dokument Roberta Kirchhoffa Všetci ľudia budú bratia o rozporuplnej osobnosti našich dejín Alexandrovi Dubčekovi.