PETER WEISS: Dubčekova kľúčová rola v novembri 1989 sa spomína spravidla iba okrajovo. Pozornosť venovaná jeho osobnosti sa sústreďuje dominantne na jeho hriechy po sovietskej okupácii.
Film Muž, ktorý stál v ceste upriamuje pozornosť na osobnosť, ktorej sa - minimálne z pohľadu mojej generácie narodenej po nežnej revolúcii - nedostalo dostatočnej pozornosti.
V kinách si diváci môžu pozrieť dva nové filmy, v ktorých účinkuje Alexander Dubček a iní aktéri Pražskej jari.
O filme Muž, ktorý stál v ceste nám porozprával jeho režisér Petr Nikolaev.
Režisér Robert Kirchhoff nakrútil dokumentárny film Všetci ľudia budú bratia. Aký je odkaz Alexandra Dubčeka pre súčasníkov a čo by sa ho režisér opýtal, keby ho stretol?
Obraz vizionára sa skladá z ideálu a reality, elitného a ľudového, globálneho a lokálneho, moci a bezmocnosti, víťazstva a prehry. Tak ho vidia svedkovia Dubčekovho života.
Nádeje vkladané do demokratizačného procesu vedeného Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila normalizácia.
Svetovú premiéru mal na festivale v Karlových Varoch dokument Roberta Kirchhoffa Všetci ľudia budú bratia o rozporuplnej osobnosti našich dejín Alexandrovi Dubčekovi.
Floristka Marta Prokešová zomrela 19. mája vo veku nedožitých 94 rokov (narodila sa 3. júla 1929 v Račišdorfe). Bola priekopníčkou v umeleckom viazaní kytíc a aranžovaní kvetov.
Za zlomový bod života považuje rok 1968. „Bol dlhší ako storočie," zdôrazňuje historik Ivan Laluha, blízky spolupracovník i priateľ Alexandra Dubčeka.
Deväť týždňov vzdoroval Alexander Dubček smrti, nakoniec zraneniam podľahol. Ani 30 rokov, čo odvtedy uplynulo, ani opakované vyšetrovanie autonehody nerozptýlili všetky otázniky.
Dubček veril, že spoločný štát Čechov a Slovákov sa zachová, pričom sa správal ako slovenský vlastenec, hovorí Boris Zala, ktorý sa stal jeho politickým spolupútnikom po novembri 1989.
Dubčeka nerehabilitovala Moskva, nerehabilitoval ho Gorbačov, ale námestia v Bratislave a v Prahe," povedal exdiplomat Peter Weiss.
Historik Stanislav Sikora spomína na dramatické udalosti invázie v 1968 z vlastnej skúsenosti, spolu so zaujímavými súvislosťami z "veľkej histórie".
Na Bratislavskom hrade sa do 30. apríla koná výstava Ľudská tvár - sloboda alebo smrť, venovaná storočnici Alexandra Dubčeka.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Víťazi spoločenského a politického prevratu vôbec nechápu, že niekto môže rozmýšľať inak a nemá prečo brániť ich svet.
Hudbu k Príbehu storočia bude komponovať taliansky hudobný skladateľ Alessio Vlad.
JÁN GÁBOR: Spájanie myšlienok, ľudí a národov je najväčším čarom diplomacie. Znovu som si to uvedomil pri spomienke na Alexandra Dubčeka v roku stého výročia jeho narodenia.
LADISLAV VOLKO: Také pomenovanie nesie ulica Alexandra Dubčeka v hlavnom meste Indickej republiky Naí Dillí.
V období invázie do Československa nielenže neexistoval internet, ale bola aj obmedzená dostupnosť elektronických médií.