Schôdzka Alexandra Dubčeka s Leonidom Brežnevom v Čiernej nad Tisou mala dramatický priebeh. Skončila sa 1. augusta 1968 jednou písomnou a niekoľkými tajnými ústnymi dohodami.
Takú slávu už Čierna nad Tisou nezažije, hovorí 83-ročný Emil Šimo. Pred polstoročím bol svedkom rokovaní najvyšších predstaviteľov Československa a Sovietskeho zväzu.
Pražská jar prechádzala do horúceho leta a české médiá vyčítali Slovákom, že namiesto demokratizácie politických pomerov neprestajne nastoľujú požiadavku federalizácie.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý sa v marci 2018 na Slovensku i v Česku zameral na vnímanie najdôležitejších udalostí v období 20. a 21. storočia.
Príbeh Dubčeka je hodný filmového spracovania. Napriek tomu, že už vzniklo niekoľko dokumentov na túto tému, na prvý dlhometrážny hraný film sme čakali až doteraz. No niekedy sa oplatí počkať trochu dlhšie.
Andrej, pripravuj sa na najhoršie, s Božou pomocou sa to však nestane, povedal Leonid Brežnev maršalovi Grečkovi.
Emblémový predstaviteľ Pražskej jari s programom socializmu s ľudskou tvárou, to je Alexander Dubček – jedna z najvýznamnejších osobností našich dejín. Aj o tom je nová hra Divadla Aréna #dubček.
Slovenský rozhlas je v týchto dňoch dejiskom nahrávania hudby Ľubice Čekovskej, ktorú známa skladateľka a klaviristka skomponovala pre film Dubček.
Premiér nekomentoval ani Zemanove rozporuplné vyjadrenia na adresu Alexandra Dubčeka.
ĽUBO DZURÁK: To, čo vyslovil Miloš Zeman v súvislosti s Alexandrom Dubčekom, nebolo ani trošku vtipné.
MARIÁN REPA: Keď sa Miloš Zeman dostane k mikrofónu, hrozí, že sa to skončí zle.
Úlohou tohto poradného orgánu bude posudzovať a nezávisle hodnotiť podnety na udelenie ceny.
Tvrdá kritika sa ušla ministrom, ktorí v roku 1948 svojou demisiou umožnili komunistom prevziať moc. Český prezident ich označil za "blbých."
Osmičkové roky bývajú v moderných dejinách Čechov a Slovákov osudové. Veď posúďme: 1918, 1938, 1948... a napokon 1968.
Eto vaše delo (to je vaša vec), povedal na záver svojej návštevy v Československu v decembri 1967 Leonid Brežnev.
Premiér na úrade vlády prijal na spoločnom obede 18 študentov z vysokých škôl z celého Slovenska, s ktorými hovoril o viacerých témach.
Historik Ivan Laluha, priateľ a spolupracovník Alexandra Dubčeka, sa dožíva v týchto dňoch 85 rokov. V rozhovore s ním sa vraciame k slovenským dejinným míľnikom.
V oboch prípadoch by jej držiteľ dostal finančnú odmenu vo výške 25-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve.
V budúcnosti budú možno občania oceňovaní ďalšími cenami. Vláda súhlasila s poslaneckým návrhom zákona, ktorým skupina poslancov za Smer-SD navrhuje zaviesť cenu Alexandra Dubčeka.
Štvorica poslancov Smeru chce, aby vláda každý rok udeľovala Štátnu cenu Alexandra Dubčeka.