Európska únia začala formálne konanie voči sociálnym sieťam Facebook a Instagram pre podozrenie, že tieto platformy patriace spoločnosti Meta vyvolávajú u detí návykové správanie.
Viaceré veľké čínske firmy sa s čínskou vládou podelili o svoje algoritmy. V zahraničí by bolo niečo také nepredstaviteľné.
Algoritmus rozpozná viac ako 2000 predmetov, s ktorými následne dokáže robotická ruka citlivo manipulovať.
RADOVAN GEIST: Španielsko prijíma zákon, ktorý výrazne zlepší postavenie ľudí pracujúcich pre digitálne platformy. Prizná im status zamestnanca a firmy budú musieť zverejniť algoritmy, ktoré ovplyvňujú ich odmenu.
Vedci v Spojených štátoch vyvinuli algoritmus, ktorý podľa zvuku kašľa dokáže rozlíšiť, či je človek nakazený koronavírusom.
Môže počítačový algoritmus zo vzorky písma odhaliť, či dieťa môže byť dysgrafické? Skúmajú to slovenskí vedci.
Britský start-up Exscientia a japonská farmaceutická spoločnosť Sumitomo Dainippon Pharma vyvinuli pomocou umelej inteligencie liek, ktorý vyskúšajú na ľuďoch.
Niekedy sa veci dajú spočítať. Ale často ani pri pomerne jednoduchých problémoch nie.
Program Amazonu na vyhľadávanie nových zamestnancov vybavený umelou inteligenciou (AI) dával prednosť mužom. Chatovací robot z dielne Microsoftu sa zas zmenil na sexom posadnutý stroj.
Larry Page a Sergey Brin vytvorili pred dvadsiatimi rokmi algoritmus, bez ktorého si už dnes nevieme život ani predstaviť. Vyhľadávanie informácií prostredníctvom Vyhľadávača Google je absolútnou samozrejmosťou.
Česi naučili umelú inteligenciu rozpoznávať objekty na nekvalitných a rozmazaných fotkách. Dokáže rozlúštiť aj nečitateľné poznávacie značky.
Umelej inteligencii už stačí aj obyčajná fotka jedla na to, aby dokázala uhádnuť aké ingrediencie sa v ňom skrývajú. Navrhne aj recept.
Je to prácna úloha - roztriediť a správne pospájať všetky ponožky vo veľkej hromade vypranej bielizne. Človeka prepadne neodbytný pocit, že časť ponožiek zmizla.
Nová funkcia v mobilnej aplikácii sa postará o to, aby boli fotografie ostré, so sýtymi farbami a bez šumu. Snímky upraví automaticky.
Americká bezpečnostná agentúra NSA údajne zaplatila milióny za oslabenie najpoužívanejšieho šifrovacieho algoritmu RSA.
Americkým výskumníkom sa údajne podarilo nájsť spôsob, ako prelomiť ochranu CAPTCHA, ktorá na webe tvorila bariéru medzi človekom a strojom.